Jak znaleźć pracę? Praktyczne wskazówki, które pomogą Ci znaleźć zatrudnienie

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 15 czerwca 2023 roku.

Bezrobocie to dla Ciebie sytuacja nie do zaakceptowania? Nie możesz znaleźć fajnej pracy? Zastanawiasz się, czy Twoje doświadczenie i kompetencje są wystarczające? To że masz problem ze zdobyciem zatrudnienia wcale nie musi oznaczać, że jesteś gorszy od innych kandydatów. Być może popełniasz banalne błędy albo Twoje CV nie jest dopasowane do aktualnych wymogów rekrutacyjnych. Sprawdź, czego unikać podczas poszukiwania pracy i jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie!

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Powodów, przez które masz trudności ze znalezieniem pracy może być naprawdę wiele. Część kandydatów szuka problemu w swoich umiejętnościach, część narzeka, że to wina braku znajomości, a jeszcze inni po prostu się poddają i aplikują na stanowiska, które w ogóle ich nie interesują. Poznaj najczęstsze przyczyny problemów ze znalezieniem zatrudnienia i wyeliminuj popełniane przez siebie błędy. 

  • Brak skutecznego CV i listu motywacyjnego może skutecznie przekreślić szansę na zatrudnienie. Przesyłając nudne czarno-białe CV prawdopodobnie nikt nie zwróci uwagi na Twoją kandydaturę.
  • Nieprzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – wiele osób nie przywiązuje uwagi do odpowiedniego wyglądu, a co ważne, nie potrafi udzielić odpowiedzi na najprostsze pytania.
  • Aplikowanie na każde ogłoszenie – jeśli nie zależy Ci na danym stanowisku (a mimo wszystko na nie aplikujesz) będziesz miał trudności, aby zaprezentować się jako idealny kandydat, poza tym jeśli zupełnie nie pasujesz do ogłoszenia, nie możesz liczyć na zatrudnienie.
  • Nie masz na siebie pomysłu – jeśli nie wiesz, jak ma wyglądać Twoja kariera i dokąd zmierzasz, będzie Ci trudno osiągnąć sukces.
  • Brakuje Ci motywacji – chęć rozwoju zawodowego i osobistego powinna pchać Cię do przodu, dlatego jeśli nie zaprezentujesz się jako osoba proaktywna gotowa na nowe wyzwania, która chce dogłębnie poznać branżę – Twoje szanse na pracę maleją.
  • Szukanie pracy, gdy się jej naprawdę potrzebuje, co jest o wiele trudniejsze – traktowanie aktualnej pracy jako szczytu swoich marzeń często je błędem. Jeśli nie wiesz, co aktualnie dzieje się w Twojej branży i nie dbasz o swój rozwój zawodowy możesz mieć problem, aby znaleźć zatrudnienie, gdy zmusi Cię do tego sytuacja życiowa.
Jak znaleźć zatrudnienie - Ciekawe CV

Jak znaleźć zatrudnienie?

Znasz już ewentualne przyczyny Twoich niepowodzeń teraz czas, aby je wyeliminować i wykazać się zaangażowaniem w procesie rekrutacyjnym. Skorzystaj z naszych praktycznych porad, które zwiększą Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Zbuduj sieć kontaktów

Wprawdzie bezrobocie to dla wielu osób wstydliwy temat, ale może warto się przełamać i wspomnieć znajomym o tym, że poszukujesz pracy? Być może ktoś z nich słyszał o aktualnych ofertach, a może w jego firmie poszukiwana jest osoba na interesujące Cię stanowisko i spełniasz stawiane wymagania. Nigdy nie wiesz, kto może polecić Cię do nowej pracy. Rekomendacje dobrze się sprawdzają bez względu na to czy szukasz zatrudnienia  w małej firmie, czy w korporacji.

Innym rozwiązaniem jest budowanie sieci biznesowych kontaktów na Linkedin-ie. Twój profil powinien zachęcać do kontaktu. Napisz o tym, kim jesteś i daj znać rekruterom, że szukasz pracy, dzięki czemu zwiększysz szansę na to, że ktoś się do Ciebie odezwie. Dobrze sprawdza się również wykazanie większego zaangażowania poprzez uczestnictwo w branżowych eventach i konferencjach – takie wydarzenia to idealna okazja, aby nawiązać ciekawe znajomości.

Stwórz skuteczne CV i list motywacyjny

Dokumenty aplikacyjne są kluczowe w procesie rekrutacyjnym. To one odpowiadają za Twój pierwszy kontakt z pracodawcą i decydują o tym czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. CV i list motywacyjny powinny podkreślać Twoje doświadczenie, kompetencje, atuty i osiągnięcia – tylko w ten sposób zaprezentujesz się jako idealny kandydat.

Tworzenie CV jest dla Ciebie dużym wyzwaniem? Nie wiesz, od czego zacząć i jak napisać życiorys zgodny z aktualnymi wymogami rekrutacyjnymi? Skorzystaj z Kreatora CV (praktyczne narzędzie, które ułatwi Ci wygenerowanie CV, znajdziesz tutaj: https://ciekawecv.pl/kreator-cv/). Generator jest niezwykle prosty w użyciu i dostępny dla każdego. Wystarczy jedynie uzupełnić puste rubryki informacjami o sobie, a w razie wątpliwości skorzystać ze wskazówek ekspertów kariery.  Ponadto możesz wybierać spośród wielu gotowych szablonów CV, które przyciągają uwagę, a dodatkowo spełniają wszelkie wymogi rekrutacyjne.

Skuteczne CV od Ciekawe CV

Zadbaj o swój rozwój zawodowy

Ważne jest, aby poszukiwania pracy połączyć z doszkalaniem się (i to nie tylko zawodowym). Brak pracy to idealna okazja na czytanie książek, poradników, odbywanie internetowych kursów czy pisanie bloga. W ten sposób nabędziesz nowe umiejętności i kompetencje, ale też rozwiniesz pasje oraz zainteresowania. Pracodawcy chętnie wybierają osoby z ciekawym hobby (szczególnie powiązanym z pracą). Tacy kandydaci uchodzą przez to za osoby bardziej zaangażowane, które nie traktują pracy wyłącznie jako źródła zarobków.

Aplikuj na stanowiska związane z Twoimi kwalifikacjami

Wielu kandydatów wciąż nie czyta dokładnie treści ogłoszeń o pracę i masowo wysyła jedno CV w odpowiedzi na różne oferty. Kluczem do sukcesu jest jednak dopasowanie życiorysu do konkretnych wymogów pracodawcy. 

Z drugiej strony, ubiegając się o stanowisko zupełnie niepowiązane z Twoimi zainteresowaniami czy kompetencjami, raczej nie masz szans na jego zdobycie. Nawet jeśli Ci się to uda – praca nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, a co za tym idzie, grozi Ci szybkie wypalenie zawodowe.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Na większości rozmów kwalifikacyjnych pojawiają się bardzo zbliżone pytania. Zdecydowanie dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikowałeś, musisz też wiedzieć, dlaczego zainteresowała Cię akurat ta konkretna oferta. Naucz się opowiadać o swoich sukcesach i atutach, ale też o wadach.

Pamiętaj, aby zbytnio nie ubarwiać swoich wypowiedzi, a przede wszystkim nie kłamać. Kłamstwo bardzo szybko zostanie zweryfikowane – jeśli nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej to już w pierwszych dniach nowej pracy. 

Kreator CV od Ciekawe CV

Jak skutecznie szukać zatrudnienia?

Szukanie pracy w dzisiejszych czasach jest znacznie łatwiejsze niż kilkanaście lat temu. Wystarczy odwiedzić popularne portale ogłoszeniowe. Stosując specjalne filtry ułatwisz swoje poszukiwania, ponieważ trafisz wyłącznie na te oferty, które spełniają Twoje oczekiwania. Warto również odwiedzić strony internetowe firm, które Cię interesują. Zaglądając w zakładkę: “kariera” czy “o nas” znajdziesz informacje na temat aktualnie prowadzonych rekrutacji.

Czasami samo przesłanie CV może nie wystarczyć. Trzeba również wiedzieć, na jakie oferty aplikować. Jeśli nie spełniasz nawet podstawowych wymagań zawartych w ogłoszeniu – nie możesz spodziewać się zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego czytaj dokładnie treść ogłoszeń i wybieraj te dopasowane do Twoich kompetencji i możliwości. Nie poddawaj się i nie zniechęcaj. Jeśli na bezrobociu dopadła Cię stagnacja spróbuj efektywnie wykorzystać ten czas na rozwijanie swoich kwalifikacji zawodowych. 

Artykuł sponsorowany we współpracy z ciekawecv.pl

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz