Skuteczna strategia samodzielnej nauki

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 10 stycznia 2022 roku.

Dla niektórych nauka języka obcego to przyjemność, której poświęcają się każdego dnia. Inni kupią serię podręczników, słowników i dodatków z zamiarem systematycznej nauki. Tymczasem po przerobieniu kilku rozdziałów okazuje się, że znika gdzieś początkowy zapał, a i czasu zdaje się być coraz mniej. Czego zabrakło w tym wszystkim? Odpowiedniej strategii.

Być własnym nauczycielem

Samodzielna nauka języka obcego polega na tym, że trzeba wcielić się w rolę nauczyciela, który będzie motywował i zachęcał do nieustannej pracy. Poprzestanie na zakupie kursu w większości sytuacji z góry oznacza niepowodzenie. Tego typu materiały nie obejmują wszystkich aspektów języka, a i bywają do tego troszkę nudnawe. Dlatego wzbogacanie podstawowej wiedzy o właściwie dobrane elementy pomogą osiągnąć sukces na tej trudnej drodze.

Strategia samodzielnej nauki

Nie jest tajemnicą, że nauka języków obcych przyniesie efekty wówczas, gdy poszczególne elementy strategii będą dobrze zaplanowane i systematycznie wdrażane, twierdzą eksperci z https://www.fiszki.pl/. Składowe strategii to:

  • Czytanie i słownictwo

Kluczowy punkt strategii zakłada regularne czytanie oraz przyswajanie słówek. Brzmi nudno? Ani trochę! Każdą naukę można urozmaicić, wplatając w nią elementy stylu życia. Inspiracji można szukać wszędzie – w ulubionych piosenkach i filmach, przypadkowych wypowiedziach osób w sieci, aplikacjach językowych czy dodatkowych materiałach (jak np. fiszki, które stanowią świetne źródło wiedzy na każdym stopniu zaawansowania).

  • Pisanie

Naukę pisania można zorganizować sobie po każdym rozdziale kursu. Można napisać tekst, zawierający nowo przyswojone słówka. Można je solidnie utrwalić poprzez użycie w jakimś kontekście. Ciekawą metodą nauki jest korespondowanie z ludźmi z zagranicy. Tutaj bardzo pomocny jest internet – osoby stojące na straży poprawności językowej z pewnością pomogą przyswoić właściwą pisownię.

  • Gramatyka

To jeden z trudniejszych działów, które należy przyswoić, by płynnie i poprawnie posługiwać się danym językiem. Oprócz podręcznika do kursu warto zakupić tematyczną książkę, która szczegółowo omawia zagadnienia związane z gramatyką. Większość z nich jest napisana w naprawdę przystępny sposób!

  • Mówienie

Przy samodzielnej nauce języka obcego mówienie może okazać się sporym wyzwaniem. Wypowiedzi muszą być kontrolowane przez inną osobę, by ocenić, czy są prawidłowe. W tym celu można skorzystać z pomocy kogoś, kto również uczy się lub dobrze opanował dany język. Inną propozycją jest myślenie w obcym języku. Do głowy przychodzi wówczas wiele nieznanych słówek – warto je zanotować, by później sprawdzić, jak brzmią w języku docelowym.

  • Słuchanie

To najprzyjemniejszy element strategii skutecznej nauki, ponieważ można wykonywać go wszędzie. Słuchanie zagranicznych piosenek, wypowiedzi ulubionych aktorów czy nawet radia to doskonała okazja do wyłapywania znanego już słownictwa. Wraz z rosnącym poziomem znajomości języka możliwe będzie również wyszukiwanie słówek lub fraz, które słyszy się po raz pierwszy.

Samodzielna nauka języka obcego jest możliwa! Warunkiem są dobrze dobrane materiały, przemyślana strategia oraz systematyczność.

Wpis powstał przy współpracy z fiszki.pl

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz