Wsparcie psychologiczne dla dzieci chorych na raka i ich bliskich. Dlaczego jest ważne?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 23 września 2024 roku.

Choroba onkologiczna brzmi jak wyrok. W dzisiejszych czasach, przy intensywnym rozwoju medycyny i dzięki nowoczesnym metodom leczenia, odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza daje jednak bardzo duże szanse na pełne wyzdrowienie. Choroba ta nadal budzi jednak ogromny lęk i strach, zwłaszcza jeśli dotyka dzieci. To właśnie one wymagają szczególnej opieki nie tylko stricte medycznej, ale także psychologicznej. Odpowiednie, wcześnie udzielone wsparcie psychologiczne zapewni im oraz ich bliskim psychoonkolog dziecięcy.

Rola psychologa w procesie leczenia dzieci chorych na raka

Choroba nowotworowa jest bardzo trudnym doświadczeniem, które wywiera znaczący wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również odciska trwały ślad na psychice. Jest szczególnie trudna do zaakceptowania, jeśli dotyka dziecko – istotę, którą chcemy chronić przez złem i problemami całego świata. Diagnoza stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla samych rodziców, ale przede wszystkim dla małego pacjenta, zwłaszcza jeśli jest już w takim wieku, że wie, czym jest rak i jakie skutki wiążą się z tą chorobą.

W tym trudnym czasie pacjentów onkologicznych i ich bliskich powinien wspierać profesjonalista – psychoonkolog dziecięcy. Jest to specjalista, który zapewnia wsparcie psychologiczne dla dzieci, u których zdiagnozowana została choroba nowotworowa. Jego zadaniem jest pomoc choremu dziecku w lepszym przystosowaniu się do nowej sytuacji, zapewnienie mu bezpiecznej przestrzeni do rozmowy o związanych z chorobą i jej leczeniem lękach i niepokojach. To jednak nie wszystko!

Psychoonkolog oferuje także cenne wsparcie psychologiczne dla bliskich chorego dziecka – jego rodziców, dziadków oraz rodzeństwa, którzy nie mniej niż sam pacjent przeżywają związane z procesem leczenia wyzwania. Skorzystanie z jego pomocy to szansa na wyrobienie w psychice właściwych mechanizmów radzenia sobie z trudną sytuacją oraz lepszego odnalezienia się w nowych realiach, którym chcąc czy nie chcąc, trzeba stawić czoła.

W czym specjalizuje się psychoonkolog? Jak pomaga pacjentom onkologicznym?

Zadaniem psychoonkologa jest udzielenie pomocy i wsparcia psychologicznego osobom bezpośrednio lub pośrednio dotkniętym chorobą nowotworową. Psychoonkolog dziecięcy z założenia opiekuje się małymi pacjentami, u których zdiagnozowany został rak. Oferuje także wsparcie psychologiczne dla dzieci – rodzeństwa pacjenta leczonego onkologicznie. Z jego profesjonalnej pomocy skorzystać mogą także osoby dorosłe – chore na raka oraz bliscy osoby dotkniętej tą chorobą.

Kluczowym zadaniem psychoonkologa jest psychiczne przygotowanie pacjenta to czekającej go terapii onkologicznej, otoczenie troskliwą opieką jego bliskich oraz prowadzenie szeroko pojętych działań edukacyjnych na temat choroby i mechanizmów psychologicznych jej towarzyszących. Powinien towarzyszyć pacjentowi od samego początku walki z chorobą, czyli podejrzenia nowotworu, poprzez proces diagnostyczny i leczenie.

Psychoonkolog jest ponadto ważnym łącznikiem pomiędzy pacjentem a zaangażowanym w proces jego leczenia personelem medycznym, pozwalając na lepsze zrozumienie wzajemnych relacji i potrzeb. To specjalista, który pełni bardzo ważną rolę w procesie leczenia choroby nowotworowej zwłaszcza w przypadku dzieci i ich rodzin, którzy szczególnie potrzebują wsparcia obiektywnego i bezstronnego profesjonalisty.

Artykuł sponsorowany we współpracy z gajusz.org.pl
Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz