Autyzm na co dzień. Ponad 150 sprawdzonych sposobów postępowania z dzieckiem ze spektrum autyzmu – recenzja

Opublikowano: 19 listopada 2018 roku.

„W rzeczywistości jestem po prostu mamą. Mam dobre i złe dni. Płaczę, śmieję się, martwię jak wszyscy – z tą różnicą, że bardziej intensywnie i częściej niż większość ludzi! Żyję tak jak inni i chcę podejmować najlepsze wybory w związku z moimi chłopcami. Chcę, by byli szczęśliwi i zdrowi oraz by wiedzieli, że bardzo ich kocham. Stres, Śmiech i Radość mieszają razem w naszym domu, a na imię mają: Spencer, Joshua i Zachary”.

Alyson Beytien

Nie po raz pierwszy trafia do naszych rąk książka na temat autyzmu, której autorem jest osoba znająca problematykę z własnego doświadczenia. Alyson Beytien jest mamą trzech synów, u których zdiagnozowano autyzm w różnych postaciach: zespół Aspergera, autyzm wysokofunkcjonujący oraz autyzm „normalny”.

Książka jest zbiorem esejów, a historie i strategie radzenia sobie z konkretnymi problemami tam opisane, są wynikiem 18 lat życia rodziny z autyzmem. Rodziny kochającej się, której autyzm, pomimo ogromu trudności i wyzwań ze sobą niosących, nie przesłonił i nie zasłonił życia.

Książka jest napisana bardzo przyjaznym językiem, nie pozbawionym poczucia humoru – stanowi nieocenione źródło wiedzy zarówno dla terapeutów, jak i rodzin osób z ASD. Opisane tam strategie postępowania można stosować w codziennym życiu. Strategie te opierają się na własnych doświadczeniach Autorki zdobytych w domu, w szkole oraz w otaczającym środowisku.

Wypróbowane sposoby postępowania dotyczą między innymi takich kwestii, jak: pasje i obsesje, problemy żywieniowe, dorastanie i seksualność, trudne zachowania, wspieranie ucznia z autyzmem, relacje w rodzinie, interakcje z ludźmi.

Publikacja składa się z czterech części:

• Charakterystyka autyzmu
  • Edukacja
  • Życie rodzinne
  • Relacje społeczne.

Każda z nich odkrywa przed Czytelnikiem pięknie opowiedziane historie, niosące z sobą jednocześnie wypróbowane pomysły i wskazówki na radzenie sobie z codziennymi problemami w życiu rodziny ze spektrum autyzmu.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Edyta Maroszek

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli