Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów – recenzja

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 15 października 2018 roku.

Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów

Autorzy książki: Temple Grandin, Richard Panek

Wybrana przeze mnie książka dotyczy problematyki, z którą mam do czynienia na co dzień. Od kilku lat pracuję z dziećmi z autyzmem, zastanawiając się nad istotą tego wciąż niezdiagnozowanego zaburzenia. Z wielką pokorą  pochylam się nad każdym dzieckiem próbując odczytać to, co dzieje się w jego mózgu. Dlaczego teraz zachowuje się tak, a nie inaczej? Co chce mi powiedzieć? Przeczytałam już wiele innych pozycji książkowych dotyczących autyzmu. Książka T. Grandin, którą chcę Wam polecić,  jest pierwszą przeczytaną przeze mnie, a  napisaną przez osobę z autyzmem.

Temple Grandin – jest profesorem zootechniki na Colorado State University. Ma 71 lat. Napisała wiele książek z zakresu zoologii oraz dotyczących problematyki autyzmu. Richard Panek – dziennikarz amerykański. Autor książki „Ciemna strona wszechświata”.

Chcę opowiedzieć Wam o przekazie jaki płynie z tej książki, o podróży jaką przemierza T. Grandin, odkrywając krok po kroku tajemnice i obraz ludzkiego  mózgu.

Poruszony przez autorkę temat jest niezwykle trudny, gdyż Temple Grandin zaprasza nas do wspólnego wędrowania po wnętrzu mózgu, opierając się na wiedzy naukowej, ale również snując myśli oparte na własnym doświadczeniu. Zastanawia się i analizuje, wykazuje ogromną ciekawość, dlaczego obraz jej mózgu jest inny niż mózg osób niemających autyzmu? Czym on się różni?

Autorka pozwala na „penetrację” swojego mózgu od momentu, kiedy zrozumiała, że jest inna od pozostałych ludzi. Poszukuje chcąc lepiej rozumieć siebie, autyzm i innych ludzi. Zastanawia się, jak odnaleźć się w społeczeństwie i funkcjonować w nim z ty, z czym przyszło żyć jej, ale także wszystkim, którzy nie urodzili się z autyzmem, a jednak czują się nieakceptowani z powodu swojej inności.

Moją szczególną uwagę zwróciło to, w jak bardzo przystępny sposób autorka książki swoją pasją do autyzmu i związanej z nim odmienności, próbuje zarazić czytelnika i  przekazać, jak radzić sobie z codziennością. Niesamowite jest to, że nastawiając się na poznawanie obrazu mózgu, odnajdujemy w książce drobne perełki naszego codziennego bytowania, odkrywając kim jesteśmy i jaka jest nasza rola w świecie.

Zachęcam do przeczytania tej książki każdego, kto chce lepiej zrozumieć dlaczego tak bardzo się różnimy. Uważam, że każdy z nas jest jedyny i niepowtarzalny, zaś ta odmienność czyni nas wyjątkowymi. Moja serdeczna przyjaciółka mawia, że „każdy człowiek to niezapisana księga, akceptując jego inność, chcemy tę księgę czytać”.

Życzę przyjemnej lektury.

 

Autor: Jolanta Chojnacka

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne
Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz