Życie animowane. Opowieść o bohaterach, ich pomocnikach i autyzmie – recenzja  

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 22 marca 2019 roku.

część twarzy - oko

Zbliża się kwiecień, który na całym świecie obchodzony jest, jako miesiąc poświęcony osobom z autyzmem i ich bliskim. W związku z tym, chcielibyśmy zachęcić Państwa do sięgnięcia po niezwykle ciekawą pozycję poświęconą temu zaburzeniu pt. „Życie animowane”.

Autorem książki jest Ron Suskind – amerykański dziennikarz i pisarz, prywatnie ojciec autystycznego chłopca. W publikacji przestawia on historię swojej rodziny na przestrzeni dwudziestu lat. Jego syn Owen do trzech lat funkcjonował prawidłowo, później z niewiadomych przyczyn, w rozwoju nastąpił regres, przestał porozumiewać się z otoczeniem, zamknął się w swoim autystycznym świecie.

Dziennikarz opisuje, jak wyglądało codzienne życie, jaki wpływ na ich rodzinę, relacje ze znajomymi, karierę zawodową, miały zaburzenia syna. Bardzo ważny aspekt, który porusza, to relacje między rodzeństwem –  autystycznym Owenem, a jego starszym bratem Walterem (to właśnie jemu ojciec poświęcił tę książkę).

Okładka książki - chłopiec z postaciami z kreskówek Disneya„Życie animowane” to przede wszystkim opowieść o bezgranicznej miłości rodziców do dziecka, o odnalezieniu się w nowej sytuacji i oswajaniu z diagnozą, próbach zrozumienia autystycznego świata Owena. Przełomem w relacjach z synem jest odkrycie, że chłopiec komunikuje się z nimi używając dialogów z bajek Disneya. Od tego momentu rodzina wciela się w bohaterów filmowych, stopniowo odkrywają Owena, tworząc wspólnie z nim nową rzeczywistość.

Omawiana publikacja nie jest poradnikiem dla terapeutów czy rodziców, gotowym przepisem, w jaki sposób pracować z dzieckiem autystycznym, ale bez wątpienia powinna stać się inspiracją do ciągłego podejmowania prób zrozumienia świata ludzi z autyzmem, poszukiwania różnorodnych form pracy, przełamywania schematów w myśleniu o ASD. Pamiętajmy, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem, każda jest jedyna i niepowtarzalna.

Warto obejrzeć również film dokumentalny pt. „Życie animowane”, nakręcony na podstawie książki. Zawiera archiwalne zdjęcia i nagrania Owena oraz jego rodziny.

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Artykuł zawiera linki afiliacyjne
Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz