Ważny dzień 11 listopada – opowiadanie logopedyczne

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 4 listopada 2021 roku.

Tomek nie mógł zasnąć tego wieczoru, kręcił się na łóżku niespokojnie (usta zamknięte, kręcimy językiem kółka raz w jedną, raz w drugą stronę). Tata obiecał, że zabierze go na wycieczkę w pewne ważne miejsce. Chłopiec nie mógł się doczekać, bardzo lubił niespodzianki. W końcu zaczął liczyć owieczki, aby szybciej zasnąć (liczymy zęby górne i dolne – dotykamy czubkiem języka każdego z nich). Po kilku minutach, kiedy tata zajrzał do pokoju, usłyszał ciche pochrapywanie (naśladujemy odgłos chrapania).

Następnego dnia Tomek wcześnie wyskoczył z łóżka, przeciągnął się i pobiegł na śniadanie (lekko rozchylamy usta i kilka razy rozciągamy język dotykając czubkiem podniebienia, naśladujemy odgłos „mlaskania” na zmianę przyklejając i odrywając język do podniebienia). Tata poprosił, aby syn ubrał się ciepło i pojechali na męską wyprawę. Jadąc ulicami Warszawy, chłopiec widział wiele osób maszerujących z powiewającymi biało-czerwonymi flagami (dmuchamy delikatnie na paski pociętej bibuły, pamiętamy o prawidłowym torze oddychania – wdychamy powietrze nosem, wydychamy wolno ustami).

– Tato, przecież dzisiaj jest 11 listopada! – przypomniał sobie Tomek. Dlaczego, jak co roku, nie idziemy świętować razem z innymi? – zapytał.

Tata uśmiechnął się (rozciągamy wargi w uśmiechu kilka razy) i odpowiedział tajemniczo:
– Mamy trochę inne plany.

Po 2 godzinach podróży dojechali do małej miejscowości, zaparkowali niedaleko lasu i wysiedli z samochodu. Tata powiedział:

– W tym lesie jest grób Twojego pradziadka, który był żołnierzem i zginął podczas wojny. Walczył za naszą Ojczyznę. Jesteś już na tyle duży, że chciałbym, abyś poznał jego historię. Chłopiec z wielkim zaciekawieniem słuchał opowieści. Był dumny, że miał takiego odważnego pradziadka.

Tomek zapalił znicz pod pomnikiem, który upamiętniał żołnierzy walczących za wolność Polski. Po powrocie do domu, wspólnie oglądali zdjęcia i medale pradziadka. To był bardzo ważny dzień dla Tomka, jeszcze długo rozmyślał nad historią, którą usłyszał od taty.

Pobierz karty pracy

Autor: Irena Daniel – neurologopeda, pedagog specjalnyautorka bajek logopedycznych

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz