Andrzejkowe wróżby i czary – scenariusz imprezy dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 10 czerwca 2019 roku.

Kryształowa kula w kolorze fioletowym

Czas zajęć:  60 minut

Uczestnicy:

dzieci z indywidualnych i zespołowych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

Cel główny:

  • stymulacja polisensoryczna
  • zapoznanie dzieci z tradycjami i obrzędami andrzejkowymi

Cele operacyjne:

  • uwrażliwianie na dotyk
  • ćwiczenie umiejętności rozluźniania dłoni
  • rozwijanie zdolności chwytnych
  • uwrażliwianie na zapach
  • stymulowanie zmysłu smaku i wzroku
  • rozwijanie aktywności poznawczej
  • wyzwalanie aktywności własnej wychowanków
  • ćwiczenie umiejętności poddawania się masażowi rąk
  • tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć
  • budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa

Metody pracy:

  • stymulacja polisensoryczna
  • metoda Felicji Affolter

Formy pracy:

  • zbiorowa zindywidualizowana

Pomoce:

  • oliwka do masażu
  • olejek lawendowy
  • wentylator
  • kolorowe confetti
  • białe tekturowe kartki papieru
  • kolorowa masa solna
  • kolorowe karteczki z wróżbami
  • kapcie uczestników imprezy
  • garnek z roztopionym woskiem
  • klucz z dużą dziurką
  • lampka na biurko
  • jogurty
  • płyta z muzyką dziecięcą

Przebieg zajęć

1. Powitanie uczestników zajęć rewalidacyjnych poprzez masaż rąk oliwką z olejkiem lawendowym (zapach jesieni) z jednoczesnym śpiewaniem piosenki powitalnej „Witaj (imię), jak się masz…” z jednoczesnym masowaniem dłoni dziecka balsamem.

2. Spotkanie z żywiołem – WIATR.

Umieszczanie w strumieniu powietrza kolorowych wstążek z bibuły i rozwiewanie confetti.

3. Wykonanie pracy plastycznej „Andrzejkowy klucz”.

Dzieci z pomocą nauczycieli formują z kolorowej masy solnej czarodziejski, andrzejkowy klucz.

4. Andrzejowe wróżby.

Wróżenie z kolorów. Wrzucamy do kapelusza kolorowe karteczki i prosimy dzieci, aby wylosowały po jednej z nich. Uczestnicy zabawy losują karteczki – wróżby na podstawie, których odczytujemy znaczenie wróżby.

BIAŁY – wkrótce udasz się w daleką podróż

ŻÓŁTY – czeka cię miła niespodzianka

POMARAŃCZOWY – spełni się większość twoich marzeń

CZERWONY – zaprzyjaźnisz się z nową i ciekawą osobą

RÓŻOWY – wygrasz nagrodę w konkursie piękności

ZIELONY – pogodzisz się z ukochaną osobą lub spotkasz miłość swojego życia

NIEBIESKI – szalone powodzenie w miłości i finansach

SREBRNY – przeżyjesz niesamowitą przygodę miłosną

ZŁOTY – otrzymasz wymarzony prezent

CZARNY – wierzyciele anulują twoje zobowiązania finansowe

Zabawa „Kto pierwszy”. Dzieci zdejmują po jednym kapciu i ustawiają jeden za drugim w celu wywróżenia. Właściciela kapcia, który pierwszy znajdzie się za progiem, w najbliższym czasie spotka coś miłego.

Lanie wosku. Nauczyciele w imieniu dzieci leją roztopiony wosk przez dziurkę od klucza do wody, wypowiadając zaklęcie: „Czary – mary wosku lanie, co ma się stać, niech się stanie”. Wspólnie z innymi uczestnikami imprezy ustalamy znaczenie powstałych figur.

5. Podziękowanie uczestnikom za udział oraz wspólną zabawę.

6. Zaproszenie wszystkich na słodki poczęstunek.

 

Autorzy: Atena Marszałek i Maciej Czosnyk – Czytelnicy Portalu 

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz