Historia w edukacji specjalnej – Kodeks Młodych Patriotów

Opublikowano: 11 lutego 2020 roku.

Historia – coś abstrakcyjnego, czyli niezrozumiałego dla wielu osób niepełnosprawnych intelektualnie. Z jednej strony istnieje możliwość dotknięcia starych mieczy, strojów, obejrzenia zamków, ale z drugiej opowieści z dawnych czasów nie da się sprawdzić w sposób namacalny. Przed takim dylematem niejednokrotnie stają nauczyciele pracujący w placówkach specjalnych. Jeszcze trudniejszym wyzwaniem wydaje się być edukacja patriotyczna, bo jak wytłumaczyć, co to jest miłość do Ojczyzny.

Jako oligofrenopedagog – arteterapeuta, ale także historyk, musiałam znaleźć sposób na stworzenie Kodeksu Młodych Patriotów. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ zależało mi, aby moi uczniowie zrozumieli, w jaki sposób mogą kochać Polskę i dbać o jej dobro. W ramach tego działania stworzyłam przy użyciu programu BoardMaker symbole PCS związane z postawami, które są w stanie zrealizować i zrozumieć.

KODEKS MŁODYCH PATRIOTÓW W SYMBOLACH PCS
Pobierz cały materiał

Autor: Sylwia Elżbieta Domżalska – historyk, oligofrenopedagog, arteterapeuta – Czytelniczka Portalu