IPET dla ucznia z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną

Opublikowano: 18 czerwca 2019 roku.

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej
 INDYWIDUALNY PROGRAM EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNY

Imię i nazwisko ucznia: XXX

Data urodzenia: XXX

Klasa: II

Podstawą objęcia ucznia kształceniem specjalnym jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym.

Numer/data wydania: Orzeczenie nr …  z dn. … r.

Instytucja wydająca orzeczenie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w …

Program został opracowany w oparciu o wnioski sformułowane na podstawie wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia oraz zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

• 6.1.1

Zakres i sposób dostosowania programu oraz wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia, w szczególności poprzez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z uczniem.

Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym realizuje:

1. kształcenie w szkole ogólnodostępnej, w klasie integracyjnej na podstawie Indywidulanego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego opracowanego przez nauczycieli i specjalistów pracujących z dzieckiem;
  2. podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w szkołach podstawowych dostosowaną do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych.

Realizowany program edukacyjno-terapeutyczny ukierunkowany jest na potrzeby i możliwości psychofizyczne ucznia i obejmuje treści z zakresu trzech obszarów:

• Samoobsługa: „Ja z samym sobą” (Ja);
  • Uspołecznienie: „Ja i otoczenie” (Ja i otoczenie);
  • Rozwijanie sprawności i umiejętności: „Ja w środowisku szkolnym” (To co mnie wspiera).

Głównym kryterium doboru treści nauczania są potrzeby i możliwości psychofizyczne ucznia. Przy doborze treści zwrócono uwagę na ich przydatność praktyczną. Kierowano się także koniecznością wyposażenia ucznia w takie umiejętności, aby jak najlepiej był przygotowany do realizacji zadań życia codziennego oraz podejmowania samodzielnie różnych ról społecznych w swoim środowisku.

Cele programu

Cele edukacyjne:

1. Rozwijanie autonomii ucznia.
  2. Wdrażanie go do funkcjonowania społecznego, rozumienia i uznawania norm społecznych.
  3. Wyposażenie go, stosowanie do jego możliwości, w takie umiejętności i wiadomości, które pozwolą mu na postrzeganie siebie jako niezależnej osoby.

Cele rewalidacyjne:

1. Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka na miarę jego indywidualnych możliwości.
  2. Dookreślanie sfery rozwoju i sfery najbliższego rozwoju.
  3. Wyrównywanie i kompensowanie dysharmonii rozwojowych, korygowanie zaburzonych funkcji.
  4. Troska o rozwój emocjonalny, stworzenie atmosfery akceptacji i zrozumienia.
  5. Rozwijanie autonomii ucznia niepełnosprawnego, jego personalizacja i socjalizacja.
  6. Wspomaganie rozwoju mowy i umiejętności porozumiewania się, rozwijanie kompetencji językowych, umiejętności w zakresie czynnym i biernym, kształcenie spontanicznej ekspresji słownej.
  7. Oddziaływanie psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne, wpływające na rozwój dziecka.
Pobierz cały dokument

IPET dla ucznia z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną opracowała: Aneta Maniak – Czytelniczka Portalu