Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 16 listopada 2017 roku.
Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
NAUCZYCIEL: Joanna Pudlak
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 minut
UCZESTNIK: xxxxxxxx
KIERUNEK USPRAWNIANIA: Stymulacja słuchowa z wykorzystaniem balonów i materiałów sypkich.
CELE
Podczas zajęć uczeń:
- poddaje się działaniom nauczyciela oraz współdziała z nim,
- doświadcza stymulacji słuchowo – dotykowej podczas zabaw balonem i materiałami sypkimi (kaszą manną i fasolą),
- oswajanie się z wyrazami dźwiękonaśladowczymi: „bach”, „bam”,
- otrzymuje pozytywne wzmocnienia.
FORMA ZAJĘĆ: zajęcia indywidualne
METODY:
- Stymulacja polisensoryczna
- Metoda Affolter
- Metoda psychostymulacyjny Dyna Lingua M. S. (relaks psychostymulacyjny)
- Masaż logopedyczny
POMOCE: zielona świeczka, zapałki, płyta z relaksem, mokre chusteczki, krem, kasza manna, fasola, taca, lejek kuchenny, balony, chrupki kukurydziane
NAGRODY:
- społeczne: uśmiech i słowna pochwała
- rzeczowa: chrupki kukurydziane
W momencie zaobserwowanego zmęczenia lub znużenia uczennicy – krótka przerwa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Powitanie – przywitanie się podaniem dłoni i piosenką.
- Zapalenie zielonej świeczki – zbliżenie świeczki do uczennicy – zwrócenie uwagi na światło i ciepło, następnie przesuwanie jej poziomo i pionowo w polu widzenia uczennicy połączone z piosenką pt. „Płomyczek”.
- Stymulowanie percepcji słuchowej podczas zabawy kolorowymi balonami oraz materiałami sypkimi:
- wspólne z nauczycielem wskazywanie części ciała podczas słuchania piosenki śpiewanej przez nauczyciela pt. „To jest moja głowa”;
- dotykanie balonika bez powietrza; odbiór wrażeń dotykowych podczas nadmuchiwania balonu przez nauczyciela; wsłuchiwanie się w dźwięk powstały podczas wypuszczanie powietrza z balonu;
- dotykanie kaszy mannej, określanie jej właściwości; wsypanie kaszy mannej z pomocą lejka kuchennego do balonika; wsłuchiwanie się w odgłos wywołany przez potrząsanie balonem;
- dotykanie fasoli, określanie jej właściwości; wsypanie fasoli do balonika; wsłuchiwanie się w odgłos wywołany przez potrząsanie balonem;
- zabawy obydwoma balonami: podrzucanie do góry; osłuchanie się z nazwą „bam” przy uderzaniu w balonik oraz „bach”, gdy balonik upadnie na ziemię; zwrócenie uwagi na „wibrację” kiedy balonik leży na dłoni.
- Normalizacja napięcia mięśniowego – relaks psychostymulacyjny.
- Masaż logopedyczny.
- Nagroda za pracę na zajęciach – chrupki kukurydziane.
- Pożegnanie podaniem dłoni i piosenką.
Autor: Joanna Pudlak
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika specjalna – portal dla nauczycieli