Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 8 stycznia 2019 roku.
Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
Data:……- czwartek – kolor niebieski
Miejsce zajęć: dom wychowanki
Czas trwania zajęć: 2 godziny (2 x 60 minut), 1100– 1300
Metody pracy:
- sensoplastyka
- terapia neurotaktylna S. Masgutovej
- metody AAC – model komunikacji aktywnej wg M. Grycman
- strategia ręki
Formy pracy: indywidualna, podzielona na trzy części (zajęcia wstępne, właściwe, końcowe)
Cele zajęć:
- budowanie poczucia bezpieczeństwa poprzez stały kontakt emocjonalny z wychowanką oraz stałą strukturę zajęć
- wspomaganie budowania świadomości ciała i przestrzeni
Cele terapeutyczne:
- rozwijanie czucia głębokiego
- doświadczanie wpływania na własną sytuację, prowokowanie dziewczynki do sygnalizowania ciałem, że „chce jeszcze”
Przebieg zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
I zajęcia wstępne
1. Powitanie dziewczynki piosenką „Witaj, jak się masz…”
2. Zaproszenie do zabawy poszczególnych części ciała przez odśpiewanie piosenki „Witam Twoje ręce (2x) witam je i zapraszam do zabawy (2x) twoje ręce.” Nauczyciel mówi: Twoje ręce będą pracować, ręka prawa i ręka lewa. „Witam twoje nogi (2x) witam je i zapraszam do zabawy (2x) twoje nogi”. Nauczyciel mówi: Twoje nogi będą pracować, noga prawa i noga lewa.
3. Ustalenie dnia tygodnia z wykorzystaniem bębenka, kolorowych okularów – pokazanie koloru przydzielonego do danego dnia – niebieski, latarki z właściwym kolorem dnia oraz etykiety z dniem tygodnia w danym kolorze.
4. Zabarwienie wody w butelce barwnikiem spożywczym w kolorze niebieskim, próby samodzielnego wyboru wychowanki wzrokiem właściwego koloru z dwóch demonstrowanych.
5. Demonstracja zdjęcia krzesła rehabilitacyjnego, przeniesienie dziewczynki do krzesła.
6. Ustalenie pogody: obserwacja pogody przez okno, wybór jednej etykiety z pogodą z dwóch demonstrowanych wykorzystując wzrok.
II zajęcia właściwe
1. Zabawy sensoplastyczne (praca w mące ziemniaczanej, zabarwienie jej niebieską wodą z butelki) – ciecz nienewtonowska.
Czynności porządkowe, wyjście do łazienki w celu umycia rąk.
2. Zabawa ruchowa – wirowanie w krześle rehabilitacyjnym w rytm muzyki: rozwijanie i wzmacnianie aktywności dziewczynki, aby aktywność stawała się zachowaniem komunikacyjnym (rozpisana strategia jest ujęta w IPRW).
3. Demonstracja zdjęcia łóżka rehabilitacyjnego, przeniesienie dziewczynki do łóżka.
4. Ćwiczenia z zakresu terapii neurotaktylnej (wybrane kroki terapii neurotaktylnej dla dziewczynki są zawarte w IPRW).
III zajęcia końcowe
1. Słuchanie literatury dziecięcej czytanej przez nauczyciela, wychowanka sama decyduje o wyborze książeczki kierując na nią wzrok (próby).
2. Pożegnanie dziewczynki piosenką „Żegnaj, nadszedł czas…”.
Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych opracowała: Ewa Kalbarczyk
Materiał został nadesłany przez Czytelniczkę Portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli