Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 2 maja 2024 roku.
Konspekt zajęć dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym, autyzm – klasa IV
Temat: Moje śniadanie. Dbam o higienę po posiłku. Nauka estetycznego spożywania posiłku, doskonalenie czynności samoobsługowych w łazience
Osoba prowadząca:
Beata Jurkowska
Miejsce:
sala lekcyjna, łazienka
Data:
07.05.2024
Czas:
45 min
Stosowane podpowiedzi:
słowne, manualne, wskazujące
Stosowane wzmocnienia:
społeczne
Metody pracy:
słowna, obserwacji, działalność praktyczna
Formy pracy:
zindywidualizowana
Środki dydaktyczne:
symbole PCS, kubek, talerz, ręcznik, pasta i szczotka do zębów
Cele ogólne:
- Kształcenie umiejętności estetycznego spożywania posiłków
- Kształtowanie umiejętności korzystania z przyborów higienicznych oraz utrzymania higieny osobistej
Cele szczegółowe – uczeń:
- wspomagany wyrabia nawyk czekania na swoją kolej
- zmotywowany dokonuje wyboru spożywanego pokarmu za pomocą symboli PCS
- samodzielnie spożywa pokarmy stałe
- wspierany pije trzymając szklankę, nie rozlewa płynu
- z podpowiedzią słowną odnosi talerze po skończonym posiłku, wyciera stolik
- zmotywowany przyjmuje poprawną postawę siedzącą przy stole
- wspierany przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas spożywania posiłków
- z pomocą manualną wykonuje poszczególne etapy mycia rąk i zębów
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie
- Ułożenie planu zajęć przy wykorzystaniu symboli PCS
2. Część główna
- Przygotowanie do śniadania, czynności higieniczne
- Manipulowanie w książce do komunikacji i komunikowanie za pomocą paska zdaniowego i symboli PCS swoich potrzeb (pokarmu, picia)
- Estetyczne spożywanie posiłku
3. Zakończenie zajęć
- Czynności porządkowe po zakończonym posiłku
- Czynności higieniczne po śniadaniu
- Podziękowanie i pochwała
Konspekt zajęć edukacyjno-terapeutycznych opracowała: Beata Jurkowska – Czytelniczka Portalu