Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 1 czerwca 2018 roku.
Konspekt zajęć kształtujących kreatywność
„Serce za serce – upominek dla mamy”
I Hasło tematyczne: „Serce za serce – upominek dla mamy”
II Rodzaj zajęć: zajęcia kształtujące kreatywność
III Metody: słowna, praktycznego działania
IV Formy: zbiorowa zindywidualizowana
V Środki: prezentacja z piktogramów i zdjęć, rzutnik multimedialny, laptop, ekran, fartuchy ochronne, folia ochronna, glina, wałki drewniane, serwetki koronkowe z motywem kwiatowym, pędzelki, talerze, pojemniki plastikowe, podkładki, torebki foliowe, bawełniane ścierki, woda,mydło, krem do rąk
VI Cele zajęć i planowana aktywność uczniów ukierunkowana na ich realizację
Cele do realizacji dla nauczyciela:
- Rozwijanie motywacji do formułowania dłuższych wypowiedzi tematycznych.
- Doskonalenie umiejętności organizowania stanowiska pracy.
- Dostarczanie wrażeń dotykowych.
- Poszerzanie umiejętności posługiwania się narzędziami do obróbki gliny.
- Rozwijanie siły mięśni dłoni i palców.
- Wyzwalanie aktywności twórczej.
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
- Doskonalenie umiejętności w zakresie prac porządkowych.
Zadania (aktywności) uczniów:
- Odpowiadanie na pytania nauczyciela odnoszące się do zaplanowanych zajęć.
- Zabezpieczenie siebie i stołów przed zabrudzeniem.
- Gromadzenie potrzebnych narzędzi i materiałów na stołach.
- Utrzymanie porządku na stanowisku pracy.
- Urabianie gliny, ubijanie gliny dłonią.
- Przełamywanie niechęci przed dotykaniem substancji mokrych i brudzących.
- Ubijanie gliny drewnianą łopatką.
- Wałkowanie gliny drewnianym wałkiem na plaster.
- Nakładanie i odciskanie wzoru z serwetki podczas wałkowania.
- Wycinanie z plastra gliny serca wg szablonu, formy.
- Zwilżanie miejsca wycięcia wodą i delikatne wygładzanie palcami.
- Ustawianie wykonanych serc na półkach regału, okrywanie wytworów folią.
- Zbieranie i wkładanie do pojemnika resztek gliny.
- Mycie podkładek, folii zabezpieczającej stoły, fartuchów.
- Zamiatanie podłogi.
Uwagi o realizacji: uczniowie wykonują poszczególne zadania na miarę swoich możliwości psychofizycznych, samodzielnie, z niewielką pomocą, z pomocą.
VII TOK ZAJĘĆ:
- Przedstawienie tematu zajęć.
- Krótka prezentacja z piktogramów: za co dziękujemy, w jaki sposób możemy wyrazić wdzięczność, komu.
- Przygotowanie miejsc pracy: nakrywanie stołów folią ochronną, ustawianie na stole narzędzi do obróbki gliny, rozkładanie płóciennych materiałów.
- Zakładanie fartuchów.
- Kremowanie dłoni kremem nawilżającym.
- Przegniatanie gliny.
- Ubijanie gliny dłońmi lub drewnianymi łopatkami ze wszystkich stron.
- Rozwałkowanie gliny drewnianym wałkiem z obu stron.
- Odciskanie motywu kwiatowego z serwetki.
- Wycinanie z plastra gliny serca wg szablonu.
- Nadawanie sercom zaplanowanego kształtu: wyrównywanie brzegów palcami z użyciem wody.
- Zabezpieczanie wykonanych prac folią.
- Przenoszenie wykonanych wyrobów ceramicznych na regał.
- Porządkowanie miejsc pracy po zakończonych zajęciach: mycie i wycieranie foli ochronnej,fartuchów i wykorzystywanych narzędzi, odkładanie narzędzi i materiałów na miejsce.
- Mycie, osuszanie i kremowanie dłoni.
Konspekt zajęć kształtujących kreatywność opracowała: Lidia Filipiak
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli