Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 31 maja 2018 roku.
Konspekt zajęć przysposabiających do pracy
- Hasło tematyczne: „ Kolorowo i zdrowo ” – przygotowanie zdrowego soku owocowo-warzywnego.
- Rodzaj zajęć: Przysposobienie do pracy
- Nauczyciel prowadzący: Lidia Filipiak
- Metody: słowna, praktycznego działania
- Formy: zbiorowa zindywidualizowana
- Środki: mała stojąca tablica, piktogramy: sok, marchew, jabłko, burak, fartuchy, deski do krojenia, noże, talerze, dzbanek i szklanki, sokowirówka, owoce i warzywa (jabłka, marchew i burak), mydło, ręczniki, ścierka, gąbka i płyn do mycia naczyń, suszarka i ręcznik do naczyń.
- Cele zajęć i planowana aktywność uczniów ukierunkowana na ich realizację.
Cele do realizacji dla nauczyciela:
- Doskonalenie umiejętności organizowania stanowiska pracy.
- Utrwalanie nawyku podejmowania czynności higienicznych przed i po pracach ich wymagających.
- Utrwalanie podstawowych zasad BHP.
- Poszerzanie umiejętności z zakresu prac kulinarnych.
- Doskonalenie umiejętności praktycznego zastosowania poznanych zasad obsługi sprzętów gospodarstwa domowego.
- Doskonalenie umiejętności w zakresie prac porządkowych.
- Wzbogacenie doświadczeń w zakresie zmysłu smaku.
Zadania (aktywności) dla uczniów:
1. Gromadzenie potrzebnych narzędzi i urządzeń oraz produktów spożywczych.
2. Utrzymanie porządku na stanowisku pracy.
3. Mycie i osuszanie rąk.
4. Zakładanie fartuchów.
5. Obieranie i krojenie owoców i warzyw.
6. Podłączenie i odłączenie do sieci elektrycznej sokowirówki (zgodnie z zasadami BHP).
7. Przelewanie soku do dzbanka, nalewanie soku do kubków.
8. Mycie i wycieranie naczyń, elementów sokowirówki i stołu.
9. Składanie wyciskarek do soków. Odkładanie sprzętu kuchennego na ich miejsce.
10. Degustacja wykonanego napoju.
Tok zajęć
- Wprowadzenie do tematu zajęć – zaplanowanych zajęć.
- Ułożenie tematu zajęć z piktogramów i przyczepienie ich do małej stojącej tablicy.
- Zgromadzenie narzędzi (deski do krojenia, noże, szklanki, dzbanek, fartuchy, tace, talerzyki) i urządzeń (wyciskarki do soków).
- Podłączenie elektrycznej wyciskarki do źródła prądu.
- Zakładanie fartuchów.
- Mycie i wycieranie dłoni.
- Przydzielenie obowiązków pomiędzy uczniów oraz organizowanie stanowisk pracy.
- Mycie warzyw i owoców.
- Obieranie i krojenie owoców i warzyw.
- Wyciskanie soku z owoców i warzyw.
- Odłączenie sokowirówki od źródła prądu.
- Przelewanie soku do dzbanka i nalewanie soku do szklanek.
- Smakowanie przygotowanego napoju.
- Porządkowanie miejsc pracy: mycie i wycieranie naczyń oraz elementów sokowirówki, składanie urządzenia, odkładanie sprzętu kuchennego na miejsce, wycieranie stołów.
Konspekt zajęć przysposabiających do pracy opracowała: Lidia Filipiak
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli