Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych – Wiosna wokół nas

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 30 maja 2024 roku.

Temat: Wiosna wokół nas.

Uczestnicy:

grupa rewalidacyjno-wychowawcza

Cele ogólne:

  • kształtowanie poczucia pozytywnej sprawczości i wyzwalanie pozytywnych emocji
  • koncentrowanie uwagi na dostarczanych bodźcach wzrokowych, słuchowych
  • usprawnianie percepcji słuchowej, wzrokowej
  • stwarzanie pozytywnej atmosfery podczas zajęć
  • tworzenie poczucia zaufania i bezpieczeństwa

Cele szczegółowe:

Podopieczny:

  • z pomocą prowadzącego naciska w Big Macka
  • stara się współdziałać z nauczycielem podczas zajęć
  • reaguje na dźwięk i odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku
  • zapoznaje się z utworem „Wiosna” Vivaldiego
  • koncentruje uwagę na  podświetlanym przedmiocie
  • w miarę swoich możliwości współdziała w wydobywaniu dźwięków na bębenku
  • czuje się członkiem grupy
  • czuje się bezpieczny

Metody:

  • praktycznego działania
  • pokazu
  • słowna
  • elementy alternatywnej komunikacji
  • stymulacji polisensoryczanej
  • elementy metody Affolter
  • elementy Porannego Kręgu

Środki dydaktyczne:

Big Mack, świeca, zielona tkanina, bębenek, tablica podświetlana, latarka, butelka z brokatem, odtwarzacz CD, płyty CD: Cztery Pory Roku – Antonio Vivaldi, Krople Natury

Przebieg zajęć:

  1. Zapalenie świecy i zaśpiewanie piosenki na powitanie. Nauczyciel śpiewa pod dowolną melodię:

 „Dzień dobry, dzień dobry! Witam Was!

Dzień dobry! Dzień dobry! Już zajęć czas!”

  1. Indywidualne przywitanie się z uczestniczkami zajęć. Próba rozwijania sprawczości poprzez naciskanie przez podopiecznego (policzkiem, dłonią) w Big Macka z nagranym „Dzień dobry”. W miarę możliwości wchodzenie w dialog wokaliczny z poszczególnymi wychowankami.
  2. Wysłuchanie aktywizującego utworu „Wiosna” Antonio Vivaldiego.
  1. Ćwiczenia z bębenkiem:
  • słuchanie dźwięku
  • lokalizowanie źródła dźwięku
  • wydobywanie dźwięków cichych i głośnych (uderzanie lub pocieranie bębenka)
  • wspólne wydobywanie dźwięku
  • wystukiwanie rytmu na dostępnych częściach ciała.

5. Słuchanie dźwięków przyrody: śpiewu ptaków, szumu wiatru, deszczu, burzy itp. (płyta CD).

6. Zaciemnienie sali – obserwowanie podświetlonej na zielono tablicy.

7. Prowadzący podświetla butelkę z brokatem oraz zieloną chustę, podopieczny w miarę swych możliwości fiksuje wzrok na podświetlonym przedmiocie oraz wodzi za nim wzrokiem.

8. Zakończenie zajęć, zdmuchniecie świeczki.


Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych Wiosna wokół nas opracowała Agnieszka Rucińska – Czytelniczka Portalu

    Bookmark the permalink.

    Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

    Dodaj komentarz