Konspekt zajęć z przedmiotu technika

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 18 stycznia 2016 roku.

welnaData: 08.12.2014

Czas trwania: 2 godzina lekcyjne

Prowadząca: Kamila Sobiecka

Klasa: Uczniowie gimnazjum  z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym

Temat: wełniaczek- wykonanie malutkiej maskotki

Cele główne:

  • Doskonalenie umiejętności wykorzystywanych w pracach technicznych

Cele szczegółowe:

  • Uczeń potrafi wyciąć z tektury określone elementy
  • Uczeń potrafi pociąć włóczkę na odcinek określonej długości
  • Uczeń potrafi owijać włóczkę wokół tektury
  • Uczeń potrafi zawiązać na supeł włóczkę
  • Uczeń potrafi odrysować poszczególne elementy
  • Uczeń potrafi przykleić dane elementy w miejscu wskazanym przez nauczyciela
  • Uczeń potrafi przewlekać wełnę przez otwór w konkretnym elemencie pracy
  • Uczeń rozróżnia kolory
  • Uczeń potrafi zorganizować stanowisko pracy
  • Uczeń potrafi uporządkować stanowisko pracy
  • Uczeń potrafi zadawać pytania w sytuacji problemowej

Metody pracy:

  • Metody oparte na działaniu praktycznym
  • Metody oparte na słowie: rozmowa, opis, instruktaż słowny

Środki dydaktyczne:   

  • Nożyczki
  • Tektura
  • Klej
  • Włóczka w różnych kolorach
  • Czarny pisak
  • Beżowy filc
  • Czarny filc

Przebieg zajęć:

  1. Zajęcia wstępne:
  • Nauczyciel sprawdza listę obecności
  • Uczniowie zajmują miejsca przy stolikach
  1. Wprowadzenie tematu zajęć:
  • Uczniowie przy pomocy nauczyciela powtarzają temat poprzednich zajęć
  • Nauczyciel pokazuje model wykonanej pracy
  • Nauczyciel przedstawia temat zajęć
  • Nauczyciel omawia kolejność wykonywanych zajęć
  1. Część poznawcza:
  • Uczniowie kompletują przybory i materiały potrzebne do pracy
  • Uczniowie wycinają z tektury dwa prostokąty
  • Następnie nitkę o długości ok. 40 cm składają na pół i wkładają pomiędzy tekturki
  • Uczniowie owijają włóczką tekturki ( im więcej włóczki zostanie nawinięte na tekturę tym bardziej pompon będzie puszysty)
  • Uczniowie zawiązują supeł na wełnie umieszczonej pomiędzy tekturkami
  • Uczniowie przecinają wełnę i wyciągają tekturki
  • Uczniowie na białym i czarnym filcu rysują oczy- wycinają je, a na beżowym filcu odrysowywują i wycinają nos i stopy
  • Uczniowie w stopach robią malutkie otworki
  • Uczniowie przyklejają oczy i nos maskotki, przewlekają stopy- na końcu włóczki zawiązują supły
  1. Zajęcia końcowe:
  • Uczniowie prezentują swoje prace
  • Uczniowie wieszają prace na choince
  • Uczniowie porządkują miejsce pracy
  • Pożegnanie

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz