Od ziarenka do bochenka – pieczenie chleba – scenariusz zajęć rozwijających kreatywność

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 26 maja 2022 roku.

Temat zajęć: Od ziarenka do bochenka – pieczenie chleba.

Etap edukacyjny:

szkoła podstawowa

Przedmiot:

zajęcia rozwijające kreatywność

Czas trwania zajęć:

90 minut

Cel ogólny zajęć:

poznawanie różnych przepisów kulinarnych i wdrażanie do samodzielności w ich wykonaniu

Cele szczegółowe zajęć:

  • poznanie etapów powstawania chleba
  • poznanie składników potrzebnych do wypieku chleba
  • uczenie się odmierzania płynów oraz produktów sypkich
  • umiejętność korzystania z przepisu
  • umiejętność właściwego zaplanowania pracy
  • umiejętność przygotowania i uporządkowania stanowiska pracy
  • utrwalanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
  • umiejętność współdziałania w grupie

Metody i formy pracy:

Metody:

  • oglądowe
  • słowne
  • praktycznego działania

Formy pracy:

  • indywidualna
  • grupowa

Środki dydaktyczne:

  • komputer stacjonarny/laptop
  • tablica multimedialna
  • filmy               
  • produkty potrzebne do wykonania chleba
  • przybory i narzędzia kuchenne

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

  1. Przywitanie uczniów.
  2. Oglądanie filmu przedstawiającego etapy powstawania chleba w piekarni:
  3. Omówienie filmu, procesu powstawania chleba, pracy piekarza.

Część główna:

  1. Oglądanie filmu instruktażowego przedstawiającego sposób przygotowania chleba
    w domowych warunkach:
  2. Przygotowanie stanowiska pracy oraz produktów potrzebnych do wykonania chleba.
  3. Przygotowanie ciasta według instrukcji.
  4. Obsługa piekarnika z zachowaniem zasad BHP.
  5. Pieczenie chleba.
  6. Porządkowanie stanowisk pracy po zakończeniu pracy.

Zajęcia końcowe:

Rozmowa kierowana z uczniami na temat wykonanej przez nich pracy. Ocena efektów własnej pracy.

Autorki: Ksymena Sitkowska oraz Ilona Markowicz – Czytelniczki Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz