Pierwsza pomoc przy zadławieniach – scenariusz zajęć w Szkole Przyspasabiającej do Pracy

Opublikowano: 16 lutego 2023 roku.

apteczka pierwszej pomocy

Temat lekcji: Pierwsza pomoc przy zadławieniach.

Cele lekcji. Uczeń:

• rozpoznaje objawy zadławienia
  • wskazuje numer telefonu alarmowego
  • wymienia elementy procedury przy udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku zadławienia
  • prawidłowo stosuje technikę uderzeń w plecy
  • prawidłowo wykonuje rękoczyn Heimlicha

Metody pracy:

• pogadanka
  • drama (odgrywanie scenek)
  • metoda zajęć praktycznych

Formy pracy:

• zbiorowa
  • grupowa

Środki dydaktyczne:

• manekin dziecka
  • film instruktażowy
  • sprzęt do odtworzenia filmu
  • plakaty

Czas trwania:

Faza wprowadzająca

1. Powitaj uczniów.
  2. Poproś uczniów, aby powiedzieli, czy wiedzą co to jest zadławienie. Pozwól uczniom na swobodne wypowiedzi.
  3. Podaj temat lekcji i wskaż cele lekcji.

Faza realizacyjna

1. Wyjaśnij, jakie są objawy zadławienia i przedstaw procedurę udzielenia pierwszej pomocy. Przypomnij numer telefonu alarmowego.
  2. Obejrzyjcie wspólnie z uczniami film instruktażowy o udzieleniu pierwszej pomocy w przypadku zadławienia.
  3. Poproś chętnego ucznia i przy jego pomocy zademonstruj udzielenie pierwszej pomocy w przypadku zadławienia. Technikę uderzeń w plecy oraz rękoczyn Heimlicha.
  4. Dobierz uczniów w pary. Poleć uczniom, aby nawzajem ćwiczyli na sobie technikę uderzeń w plecy.
  5. Zademonstruj na manekinie, jak wygląda pomoc przy zadławieniu u małego dziecka. Poproś chętnych uczniów, aby powtórzyli po tobie ćwiczenie.

Faza podsumowująca

1. Na zakończenie uczniowie rozmawiają o swoich wrażeniach z lekcji. Co sprawiło im największą trudność.
  2. Rozdaj uczniom plakaty z grafiką związaną z udzielaniem pierwszej pomocy.
  3. Pożegnaj uczniów

Pierwsza pomoc przy zadławieniach – scenariusz zajęć opracowała: Ilona Żerdecka