Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 17 grudnia 2018 roku.
Konspekt zajęć edukacyjnych przeznaczony dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym klasy IV szkoły podstawowej specjalnej
Blok tematyczny: Dbamy o własne zdrowie oraz czystość
Temat zajęć: Poznajemy wyposażenie apteczki pierwszej pomocy
Formy pracy: zindywidualizowana, zbiorowa
Metody pracy:
- słowne: objaśnianie, pochwała, rozmowa kierowana
- oglądowe: pokaz, prezentacja
- praktyczne: zajęć praktycznych
Stosowane wzmocnienia: biologiczne, społeczne, aktywnościowe, tabliczka żetonowa
Środki dydaktyczne:
apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem (bandaż, kompresy gazowe, maseczka do sztucznego oddychania, rękawiczki jednorazowe, nożyczki, plaster z opatrunkiem, plaster bez opatrunku na rolce, woda utleniona), karty pracy, narzędzia pisarskie, papierowa apteczka, ilustracje tematyczne
Cel główny:
- zapoznanie uczniów z elementami wyposażenia apteczki pierwszej pomocy
- kształtowanie właściwych sposobów zachowania w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia
Cele operacyjne
Uczeń:
- wie, jakie przedmioty powinny znajdować się apteczce pierwszej pomocy
- zna zastosowanie przedmiotów znajdujących się w apteczce
- potrafi wskazać i nazwać przedmioty znajdujące się w apteczce
- zna podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w codziennych sytuacjach życiowych
- zgodnie współdziała podczas wykonywania wspólnego zadania
- uczestniczy w ćwiczeniach praktycznych
Przebieg zajęć
1. Zajęcia wstępne:
- Zaproszenie do zajęć, powitanie uczniów, zaznaczenie obecności na tablicy
- Ułożenie planu dnia z wykorzystaniem wybranych symboli PCS
- Zapoznanie z tematem zajęć
2. Zajęcia główne:
- Rozmowa kierowana na temat sytuacji niebezpiecznych, których należy unikać „Dokończ zdanie – co Ci jest potrzebne, gdy…:
– jesteś głodny?
– chce Ci się pić?
– jest Ci zimno?
– się skaleczysz?”
- Oglądanie ilustracji tematycznych, wskazywanie na ilustracjach sytuacji niebezpiecznych
- Prezentacja apteczki i jej zawartości: nazywanie poszczególnych elementów wyposażenia apteczki, określanie do czego służą
- Uzupełnianie ilustracji obrazkowej „ Co jest w apteczce?” (zaznaczenie na karcie pracy elementów wyposażenia apteczki)
- Wspólne pakowanie apteczki – przyklejanie ilustracji przedstawiających elementy wyposażenia apteczki
- Ćwiczenia praktyczne – opatrywanie rany, przyklejanie plastra
- Porządkowanie miejsca pracy
3. Zajęcia końcowe:
- Podziękowanie za pracę, pochwała
- Informacja zwrotna na temat zajęć
Opracowanie: Danuta Gruszka
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli