Projekt edukacyjny w Szkole Przysposabiającej do Pracy – „Z ekologią na co dzień”

Opublikowano: 29 stycznia 2023 roku.

Projekt ekologiczny realizowany był w Szkole Przysposabiającej do Pracy, na zajęciach w ramach przysposobienia do pracy z gospodarstwa domowego oraz ogrodnictwa. Cykl zajęć ekologicznych realizowany był po to, by uzmysłowić uczniom, z jakimi problemami ekologicznymi boryka się współcześnie nasz świat. Aktualnie problemem jest nie tylko nadmierne wytwarzanie odpadów, ale również ich nieodpowiednie składowanie. Zjawiska te można zauważyć już w środowisku lokalnym. Szczególnie daje o sobie znać niska świadomość ekologiczna ludzi. Właśnie dlatego, w celu rozwinięcia świadomości ekologicznej naszych podopiecznych, na zajęciach poruszone zostały następujące zagadnienia:

• nadużywanie opakowań jednorazowego użytku (reklamówki, plastikowe butelki itp.)
  • nadmierne wytwarzanie odpadów w gospodarstwach domowych
  • nadmierne zużycie prądu, gazu oraz wody w gospodarstwach domowych
  • brak segregowania odpadów, co powoduje, że często w naszych domach, najczęściej nieświadomie, mieszamy odpady organiczne, podlegające biodegradacji (np. resztki pokarmowe) z odpadami specjalnymi (np. plastik) czy też niebezpiecznymi (np. baterie)
  • stosowanie zasady „zero waste”

Cele projektu:

• podejmowanie różnych działań na rzecz ochrony środowiska we własnym otoczeniu, zwłaszcza we własnym domu
  • zdobycie i poszerzenie wiedzy przez uczniów z zakresu edukacji ekologicznej
  • nauka ekologicznego życia w szkole i we własnym domu
  • uświadomienie przyczyn zanieczyszczeń środowiska oraz zagrożeń dla zdrowia wynikających z degradacji środowiska naturalnego
  • poszerzenie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, a szczególnie dotyczącej segregacji odpadów komunalnych i ich recyklingu

Tematyka zajęć:

• Pojęcie ekologii i główne problemy ekologiczne współczesnego świata
  • Segregacja śmieci – to nie takie trudne
  • Recykling – sposób na ochronę środowiska; Podarujmy rzeczom drugie życie; Wykonanie doniczek z plastikowych butelek
  • Ekologiczny w domu – sposoby na oszczędzanie prądu, gazu i wody
  • Ekologiczne środki czystości
  • Eko-zadania – wspólnie dbamy o nasze środowisko. Plakat informacyjny
  • „Zero waste” – w służbie ochrony środowiska
  • Naturalne środki czystości w domu
  • Naturalne nawozy do roślin
  • Jak zrobić domowy kompostownik

Metody realizacji:

Słowne:

• wykład (nazwanie czynności oraz jej objaśnianie)
  • dyskusja
  • oglądowe – pokaz, obserwacja, prezentacje multimedialne

Aktywizujące:

• wykonywanie ćwiczeń (segregowanie odpadów, wykonanie doniczek, sporządzenie ekologicznych środków czystości oraz nawozów do roślin, umiejętność oszczędzania wody i energii elektrycznej)
  • tworzenie plansz poglądowych, układanie rymowanek, haseł
  • wykonywanie plakatów

Formy realizacji:

• indywidualna
  • grupowa

Osiągnięcia uczniów:

Projekt ma przede wszystkim na celu kształtowanie praktycznych umiejętności ucznia i rozwijanie jego odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Uczeń:

• dostrzega szczególny wpływ człowieka na środowisko oraz przewiduje skutki jego pozytywnych i negatywnych działań
  • rozumie wpływ człowieka na środowisko i przewiduje skutki jego działalności
  • dostrzega potrzebę segregowania śmieci oraz ograniczenia ich produkcji
  • zna i rozumie pojęcie recyklingu
  • postępuje w sposób przyjazny dla środowiska
  • docenia wartość środowiska przyrodniczego
  • dostrzega potrzebę działania w kierunku poprawy stanu środowiska i podejmuje odpowiednie działania
  • korzysta z różnych źródeł informacji
  • uważnie słucha cudzej wypowiedzi

Ewaluacja:

• obserwacja prowadzona na bieżąco (zaangażowanie uczniów na zajęciach: samodzielności i umiejętności współpracy)