Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 7 maja 2024 roku.
Tematyka zajęć: Rozwijanie wrażliwości i kreatywności artystycznej zgodnie z potrzebami i możliwościami uczestników zajęć.
Placówka:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Prowadzący:
Paweł Maraszek
Czas trwania:
60 min
Liczba uczestników zajęć:
4
Cele główne:
- kształtowanie wrażliwości uczestników zajęć na bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe
- rozwijanie motoryki małej
Cele operacyjne:
Uczestnik zajęć:
- nawiązuje i utrzymuje kontakt wzrokowy z nauczycielem
- dotyka pianki do golenia
- manipuluje w kulkach hydrożelowych
- kieruje wzrok na tablice multimedialną z filmem
- dotyka ziaren czerwonej soczewicy
- dotyka nasion czarnuszki
- maluje klejem tekturę w kształcie wiewiórki
- sypie soczewicę i czarnuszkę
- naciska klawisze keyboardu
- manipuluje butelką sensoryczną lub lusterkiem
- skupia wzrok na tablicy multimedialnej
- podejmuje próby wydobycia dźwięku z interaktywnego pianinka
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Metody i techniki pracy:
- Metoda F. Affolter
- elementy arteterapii
- pokaz, obserwacja
- praktycznego działania
- słowne – rozmowa
Środki dydaktyczne:
dzwoneczek, pianka do golenia, kulki hydrożelowe, lusterko, ziarna soczewicy, nasiona czarnuszki, klej, pędzel, szablon wiewiórki, keyboard, butelka sensoryczna, tablica multimedialna z ruchomymi tablicami kontrastowymi, drewniane pianinko
Przebieg zajęć:
Konspekt zajęć w oddziale rewalidacyjno-wychowawczym opracował: Paweł Maraszek – Czytelnik Portalu