Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 19 grudnia 2017 roku.
Scenariusz zajęć edukacyjnych dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną
Temat: Dzień zdrowej żywności
Prowadzący: Izabela Leszek
Miejsce i czas realizacji zajęć
Nazwa placówki: Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy „Tęcza” Dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Toruniu
Data realizacji zajęć: 13.12. 2017 r.
Czas trwania zajęć: 60 minut
Cel główny zajęć: Zapoznanie dzieci z zasadami zdrowego odżywiania się.
Cele operacyjne
Wiadomości:
- potrafi nazwać wybrane przez nauczyciela produkty
- wskazuje produkty na piramidzie żywieniowej
- segreguje żywność na zdrową i niezdrową
Umiejętności:
- prawidłowo reaguje na umówione sygnały
- mobilizuje uwagę podczas aktywności
- wykonuje prostą potrawę według wskazówek nauczyciela
- współdziała w grupie rówieśniczej
Metody/techniki pracy:
- pokazowa
- praktycznego działania
- aktywnego słuchania muzyki – B. Strauss
- plastyczna (technika łączona – plakat)
Formy pracy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- laminowana plansza, puzzle – piramida zdrowego odżywiania się.
- laminowane ilustracje produktów żywnościowych.
- wybrane utwory muzyczne B. Strauss.
- bristol z konturem dziecka do wspólnego wyklejenia
- blender, jogurt naturalny, banany
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część wstępna
Powitanie Zabawa ze „Świeżakami” – La Raspa
Dzieci siedzą na obwodzie koła. Wykonują proste ruchy rytmiczne naśladując nauczyciela: uderzanie w kolana, klaśnięcie w dłonie i przekazanie maskotki „mam – dam”.
Część właściwa
Piramida zdrowego żywienia
Nauczyciel prezentuje ilustrację przedstawiającą piramidę zdrowego żywienia. Wymienia produkty, które należy spożywać. Dzieci układają puzzle – piramida zdrowego odżywiania.
Segregowanie żywności
Nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki produktów żywnościowych. Zadaniem dzieci jest segregacja obrazków na zdrowe i niezdrowe produkty, poprzez umieszczenie ich w odpowiednich koszykach.
Praca plastyczna
Wyklejenie konturów dzieci wycinkami z gazet:
- wesoły chłopiec – zdrowa żywność,
- smutny chłopiec – niezdrowa żywność.
Zdrowy koktajl
Wspólne przygotowanie koktajlu, składającego się ze zdrowych produktów – banan, jogurt naturalny.
Zakończenie zajęć
Podziękowanie za udział w zajęciach. Ekspozycja wykonanych plakatów.
Ewaluacja
Ankieta ewaluacyjna dla rodziców/terapeutów.
Opracowała: mgr Izabela Leszek
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – Portal dla nauczycieli