Jaki jest śnieg? Scenariusz zajęć dla uczniów z głębszym stopniem niepełnosprawności intelektualnej

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 1 grudnia 2016 roku.

arctic-152720_640

 

Zajęcia mogą być przeprowadzone zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej.

Cele główne:
– integracja w grupie
– utrwalenie odróżniania pór roku
– nauka pojęć związanych z zimą
– usprawnianie percepcji słuchowej i wzrokowej
– rozwój małej i dużej motoryki oraz sprawności manualnej
– stymulacja zmysłu dotyku
– wyzwalanie samodzielnej aktywności

Cele operacyjne (uczestnicy potrafią lub próbują)
– wskazać planszę przedstawiającą zimę
– skupić wzrok na przygotowanych materiałach
– dotykać przygotowanych materiałów

Metody pracy:
– słowna
– pokazowa
– stymulacja polisensoryczna
– zajęcia oparte o kontakt z ciałem
– zajęcia muzyczne

Przebieg zajęć:
1.Część organizacyjna
Powitanie, wysłuchanie piosenki „Zima zła”

2. Część wprowadzająca
Pokazanie czterech plansz przedstawiających pory roku ( mogą to być np. cztery zdjęcia z kalendarza, pocztówki itp.). Wskazanie przez uczniów planszy przedstawiającej zimę. Krótka pogadanka o zjawiskach atmosferycznych związanych z ta porą roku, ze szczególnych wskazaniem na śnieg.

3.Zajęcia właściwe „Jaki jest śnieg?”snow-flake-1608228_640
Dostarczanie bodźców przy pomocy zebranych materiałów:
– białe piórka- dotykanie, masowanie twarzy, podrzucanie, dmuchanie (wirują jak płatki śniegu),
– wata- zgniatanie, formowanie kul, rzucanie się „śnieżkami”,
– biały papier- zgniatanie, szeleszczenie ,
-biała plastelina- formowanie kuleczek, lepienie bałwanka przy pomocy nauczyciela,
– folia aluminiowa i bąbelkowa- szeleszczenie, tupanie (dostarczanie wrażeń słuchowych – „skrzypienie” śniegu),
– masa nienewtonowska(mączka ziemniaczana z wodą)-dostarcza wrażeń dotykowych podobnych do śniegu, można z niej formować kule, położona dłużej na dłoni „topi się”,
– miska z lodem-dotykanie dłońmi( dostarczanie wrażeń dotykowych, termicznych).
Dodatkowo w sali można porozwieszać białe płachty, prześcieradła.

4. Zakończenie zajęć
Pochwalenie aktywności ucznia, wykonanie piosenki na pożegnanie.

Środki dydaktyczne:
płyta z piosenką „Zima zła” + odtwarzacz CD, plansze z porami roku, cerata, miski, białe piórka, papier, folie, lód, woda, mączka ziemniaczana, prześcieradła itp.

Opracowanie:
Julia Wawrzyniak-Soból

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz