Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 23 stycznia 2021 roku.
Scenariusz zajęć edukacyjnych przeznaczony dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym II etap edukacyjny
Ośrodek tygodniowy: Pierwsze warzywa.
Ośrodek dzienny: Nowalijki.
Czas trwania zajęć:
4 godz. lekcyjne
Cele główne:
- poznanie pojęcia nowalijki
- poznanie wybranych warzyw (szczypior, sałata, rzodkiewka, ogórek, burak)
Cele operacyjne – uczeń:
- rozpoznaje wybrane warzywa i nazywa je
- nabywa umiejętność różnicowania warzyw pod względem wielkości, kształtu i koloru
- posiada umiejętność prawidłowego układania odpowiedzi na zadane pytanie dotyczące omawianego tematu
- prawidłowo kojarzy zapoznany materiał
- zna zasady zachowania obowiązujące podczas używania noża
Metody pracy:
- Metoda Ośrodków Pracy
- słowna: pogadanka, dyskusja
- ćwiczenia praktyczne: magiczny kosz
- poglądowa: obserwacja, prezentacja ilustracji
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- tablica obecności
- kalendarz
- termometr
- zegar
- hasło dnia – tabliczki
- czytanka
- ilustracje warzyw
- etykiety z nazwami warzyw
- świeże warzywa
- nożyk
- kosz na owoce
1. Zajęcia wstępne
- Wspólne powitanie
Nauczyciel wita się z uczniami, swobodna rozmowa dotycząca wspomnień dnia poprzedniego.
- Sprawdzanie obecności
Nauczyciel odczytuje imiona i nazwiska uczniów. Uczniowie zaznaczają obecność.
- Rozmowa
Wspólne ustalenie panującej pogody, pory roku (obserwowanie pogody za oknem) oraz charakterystycznych dla niej warunków pogodowych, temperatury, daty.
- Wprowadzenie do tematu zajęć
Uczniowie układają hasło wg kolejności liczb, odczytują powstały temat dnia.
2. Obserwacja
- Tekst, uczniowie czytają tekst Nowalijki
Próba określenia znaczenia pojęcia nowalijki. Krótka notatka.
- Nauczyciel prezentuje uczniom warzywa i omawia je
- Poznawanie owoców „Magiczny kosz”
Każdy z uczniów wybiera dane warzywo (z zawiązanymi oczami), po czym na polecenia nauczyciela wącha go, dotyka, smakuje, manipuluje, próbuje odgadnąć, jakie to warzywo.
- Co kryją owoce?
Nauczyciel/uczeń przecina nożykiem warzywo, pokazuje dzieciom skórkę, nasiona. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat różnic i podobieństw warzyw. Określenie cech warzyw.
3. Kojarzenie
- Pomieszane warzywa
Nauczyciel prezentuje uczniom kosz z zebranymi wcześniej warzywami. Dzieci rozpoznają i nazywają warzywa, które się w nim znajdują. Segregują je według rodzaju, wielkości, kształtu, kolorystyki. Liczą je i umieszczają w kąciku przyrody.
- Czytanie całościowe nazw warzyw, dopasowywanie do ilustracji
- Zabawa „Prawda czy Fałsz”
- Ogórki są czerwone
- Nowalijki to pierwsze wiosenne warzywa
- Rzodkiewka jest zielona
- Można jeść liście rzodkiewki
- Sałata jest zielona
- Warzywa są zdrowe
- Warzywa mają dużo witamin
- Nie trzeba jeść warzyw
- Przed jedzeniem myjemy warzywa
4. Ekspresja
- Ekspresja słowna „Jakie może być warzywo?”
Dzieci wybierają warzywo i kończą zdanie: Sałata jest……………. Rzodkiewka jest…………………
- Zabawa ruchowa „Sałatka warzywna”
Dzieci siedzą w kole na krzesłach. Losują kartoniki z obrazkami warzyw. Nauczyciel mówi z jakich warzyw robi sałatkę. Wybrane dzieci wstają.
5. Zajęcia końcowe
- Rozmowa nauczyciela z uczniami dotycząca zdobytych wiadomości i odczuć dzieci związanych z zajęciami
- Podsumowanie
Nauczyciel krótko (słownie) podsumowuje przebieg zajęć i wyznacza zadanie domowe – Ułożenie 3 prawdziwych i fałszywych zdań dotyczących warzyw.
- Pożegnanie
Nauczyciel żegna uczniów wręczając każdemu z nich wybrane warzywo.
Autor: Agnieszka Zielińska – Czytelniczka Portalu