Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 18 stycznia 2019 roku.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROGRAMU WŁASNEGO
„SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE”
- Temat główny: Spotkania przy książce.
- Temat szczegółowy: „Jaś i Małgosia” – czytanie z podziałem na role.
- Czas pracy: ok. 2 godz. (od 9.00 do 11.00)
- Dla kogo: rodzice
- Cel główny: integracja z rodzicami
- Cele szczegółowe:
- Podopieczny umie słuchać czytanego tekstu przez różne osoby.
- Motywowanie podopiecznego do słuchania.
- Rodzic czyta w sposób swobodny i naturalny.
- Zachęcanie rodzica do uczestnictwa w zajęciach.
- Ukazanie rodzicom sposobu spędzania wolnego czasu z dzieckiem.
- Rodzic zaspokaja potrzebę relaksacyjno-towarzyską.
- Rodzic potrafi współdziałać w grupie.
- Rodzic umie tworzyć dialog.
- Rodzic potrafi ułożyć zdanie, zwracając uwagę na zdanie poprzednie.
- Formy – grupowa, zespołowa
- Metody:
- słowne, poglądowe, praktyczne
- pracy we współpracy
- aktywizujące
- integracyjne
- pedagogika zabawy
- Techniki:
- odtwarzania ról
- drama
- Środki dydaktyczne:
- karty z tekstem zał. 1
- kartki z wyrazami zał. 2
- rekwizyty postaci
Przebieg zajęć
ZAJĘCIA WSTĘPNE
- Przedstawienie rodzicom planu na najbliższe spotkania.
- Zaproponowanie miejsc siedzących w półokręgu pomiędzy podopiecznymi.
- Kalambury – tytuł tekstu.
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
I etap – czytanie tekstu („Jaś i Małgosia”)
- Rozdanie kart z tekstem (załącznik nr 1).
- Podział ról i wspólne czytanie.
II etap – tworzenie opowiadania
- Każdy uczestnik spotkania pisze na kartce dowolne słowo, wyrażenie. Wkłada kartkę do naczynia z kartkami, gdzie znajdują się już wyrazy/wyrażenia z załącznika nr 2.
- Po pomieszaniu kartek w naczyniu, każdy rodzic po kolei wyciąga dwie kartki i układa według nich zdanie. Zdanie następnej osoby musi łączyć się ze zdaniem poprzednika.
ZAJĘCIA KOŃCOWE
- Przeczytanie utworzonego opowiadania.
- Wspólne ustalenie ilustracji do niego i techniki wykonania (ilustracja ta będzie wykonywana razem z dziećmi na kolejnym spotkaniu).
- Podziękowanie za wspólną pracę.
- Wspólna rozmowa na temat przebiegu zajęć, samopoczucia oraz oczekiwań, co do następnych spotkań.
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Autor: Joanna Kolenda
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli