Scenariusz zajęć otwartych – Ślimak – żywa gra planszowa

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 4 maja 2020 roku.

Temat zajęć: Ślimak – żywa gra planszowa.

Data:

19.11.2019 r.

Prowadzące:

Anna Grudziecka, Katarzyna Majewska

Miejsce:

grupa wychowawcza OSW

Czas trwania zajęć:

60 minut bądź do ukończenia gry

Cel ogólny:

  • dostarczanie pozytywnych wrażeń poprzez wspólną zabawę

Cele szczegółowe:

  • poznanie nowej formy spędzania czasu wolnego
  • doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 10
  • doskonalenie sprawności motorycznej, spostrzegawczości
  • uważne słuchanie poleceń
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
  • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas gry
  • kształcenie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych
  • wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy
  • rozwijanie relacji społecznych poprzez pracę w grupie
  • stosowanie zasady „fair play”

Metody pracy:

  • słowna – objaśnienia
  • czynna – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
  • pozytywnych wzmocnień

Formy pracy:

  • indywidualna zróżnicowana
  • grupowa jednolita

Pomoce dydaktyczne:

zagadka o ślimaku, plansze z narysowanym ślimakiem, markery, pachołki, hulajnoga, woreczki, piłka, tor z wyznaczoną trasą, klocki, kolorowe korki, wytłaczanki do jaj, okrągła plansza, kolorowe spinacze do bielizny, pudło, szarfa, szary papier, karton z liczbami, kostka do gry, koperty z zadaniami do wykonania, kasztany, worek, kartki z oznaczeniem drużyny

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna „Powitanie”. Dzieci, które poczują się powitane wołają „hej”.

Witamy wszystkich, a szczególnie:

  • wszystkie dziewczynki
  • wszystkich chłopców
  • wszystkich, którzy mają okulary
  • wszystkich, którzy mają długie włosy
  • wszystkich, którzy mają……
  • wszystkich, którzy lubią się bawić
  • wszystkich tu zgromadzonych

2. Rozwiązanie zagadki:

Wolno, wolniutko
chodzi po świecie.
Swój własny domek
nosi na grzbiecie. (ślimak)

Co to za podróżnik
może mi powiecie,
gdziekolwiek wyrusza,
dom niesie na grzbiecie. (ślimak)

Część właściwa:

1. Wprowadzenie do tematu.

Czy graliście kiedyś w grę planszową? Dziś zagramy w taką grę. Czy wiecie jak się nazywać będzie nasza gra? Ślimak jest to gra inspirowana zabawami i łamigłówkami.

Jeśli chcecie się pobawić i miło spędzić czas, to zapraszamy do udziału. To nie jest gra na rywalizację, chodzi o dokładne wykonanie zadań. Jeśli drużyna wykona dokładnie oraz wszystkie zadania, siada i kibicuje drugiej drużynie. Na koniec czeka na was niespodzianka.

Gra rozpocznie się od podziału na 2 drużyny.

2. Wybór kapitanów drużyn – rzut kostką – osoba, która wyrzuci większą liczbę oczek wybiera kolor dla drużyny.

3. Losowanie przez wychowanków korków z oznaczeniem przynależności do drużyny.

4. Wyjaśnienie reguł gry.

5. Uczestniczenie w grze, wychowankowie wspólnie podejmują i realizują zadania, przestrzegając ustalonych reguł:

  • omijanie pachołków jadąc na hulajnodze
  • układanie wieży z kolorowych klocków według wzoru
  • przechodzenie z woreczkiem na głowie między pachołkami, tak aby woreczek nie spadł
  • zapełnianie wytłaczanki kolorowymi korkami według koloru
  • stonoga – podawanie piłki nad głowami, zaczynając od początku do końca i z powrotem
  • układanie na planszy tyle kasztanów, ile wynosi wynik działania
  • przechodzenie trasy po śladach
  • przypięcie w odpowiednim kolorze tylu spinaczy, ile wskazuje liczba
  • rzut woreczkiem do celu
  • układanie puzzli poprzez uzupełnienie brakujących elementów

Część końcowa:

1. Zakończenie – gratulacje i pochwała za wspaniałą zabawę.

2. Porządkowanie.

Scenariusz zajęć otwartych opracowały: Katarzyna Majewska i Anna Grudziecka – Czytelniczki Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz