Scenariusz zajęć rewalidacyjno – wychowawczych

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 3 lipca 2017 roku.

 TEMAT: Stymulacja polisensoryczna w letnim „Porannym kręgu”.

 

Miejsce: sala zajęć zespołu rewalidacyjno – wychowawczego

Prowadząca: Monika Rakuś

Czas trwania zajęć: 60 minut

Cele główne:

  • wprowadzenie podstawowych symboli, charakterystycznych dla lata: barw, zapachów, smaków, wrażeń dotykowych i termicznych,
  • wyzwalanie aktywności własnej i poznawczej na miarę możliwości percepcyjno – motorycznych uczestników zajęć,
  • rozwijanie umiejętności współdziałania z nauczycielem,
  • kształtowanie poczucia pozytywnej sprawczości i wyzwalanie pozytywnych emocji,
  • usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej,
  • koncentrowanie uwagi uczestników na dostarczanych bodźcach wzrokowych, słuchowych, dotykowych,
  • usprawnianie małej motoryki,
  • tworzenie poczucia zaufania i bezpieczeństwa,
  • stwarzanie pozytywnej atmosfery podczas zajęć.

 Cele operacyjne:

Uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych samodzielnie lub z pomocą nauczyciela:

  • reagują na dotyk, dźwięk, kolor, smak,
  • obserwują piktogramy, karty pracy, ilustracje tematyczne,
  • odwracają głowę w kierunku źródła dźwięku,
  • okazują zadowolenie z różnych form aktywności,
  • chwytają przedmioty pod kontrolą wzroku i słuchu adekwatnie do możliwości percepcyjno- motorycznych,
  • akceptują proponowane zadania rewalidacyjno – wychowawcze.

 Formy pracy: praca indywidualna w ramach grupy.

 Metody pracy:

  • stymulacja polisensoryczna,
  • czynne – stawianie zadań do wykonania,
  • słowne – opowiadania nauczyciela, kierowane do uczestników komunikaty,
  • percepcyjne – pokaz, samodzielne doświadczenia, obserwacja, zabawa,
  • metoda pozytywnych wzmocnień.

Pomoce dydaktyczne: piktogramy, karty pracy, książki tematyczne, czerwone przedmioty, świeca, oliwka, okazy naturalne – muszelki, kolorowe worki, suszarka, miska z wodą, dżem truskawkowy.

 

Przebieg zajęć

  1. Indywidualne przywitanie się z uczestnikami zajęć poprzez zaśpiewanie piosenki pt.: „Witaj…”, masaż dłoni oliwką i olejkiem zapachowym.
  2. Opowiadanie o porze roku, czytanie wierszy, obserwacja ilustracji tematycznych, piktogramów i kart pracy.
  3. Spotkanie z żywiołem – ogień – zapalanie i gaszenie świecy zapachowej.
  4. Muzykowanie na instrumencie – grzechotki, tuba z piaskiem.
  5. Zakładanie czerwonej chusty i werbalne podkreślenie symbolicznego znaczenia czerwieni dla lata.
  6. Zastosowanie bodźców smakowych i węchowych – latem to dżem truskawkowy i zapach różany.
  7. Chowanie do worków czerwonych przedmiotów i mobilizowanie uczestników do ich poszukiwań.
  8. Kropienie ciepłą wodą dłoni uczestników, zabarwianie jej na czerwono, wyciąganie z wody przedmiotów.
  9. Zabawa w „ciepły wiatr” – powietrzem z suszarki.
  10. Słuchanie z płyty CD odgłosu szumu morza, śpiewu ptaków, burzy itp.
  11. Pożegnanie: wręczenie nagrody i pochwala za aktywność podczas zajęć.

Treści zgodne z Rozporządzeniem MEN z dnia 23 kwietnia 2013r. 

 

Autor: Monika Rakuś

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz