Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 30 maja 2018 roku.
Scenariusz zajęć w internacie dla wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną
TEMAT: „Smacznie, kolorowo i zdrowo – czyli przepis jak zachęcić do zjadania warzyw ”.
Data:
Grupa:
Liczba wychowanków:
Czas trwania zajęć: 60 minut
Prowadząca: Agnieszka Kulczycka
Cel główny: Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Cele operacyjne
Wychowanek:
- określa pojęcia: zdrowe odżywianie,
- podaje przykłady, jakie potrawy są zdrowe,
- posiada orientację, jak należy prawidłowo się odżywiać,
- wie, dlaczego należy spożywać warzywa i owoce,
- układa hasło z rozsypanki wyrazowej, dające wskazówkę do zajęć kulinarnych,
- potrafi przygotować kanapki, oraz wykonać warzywny obrazek – dbając przy tym o higienę,
- dba o porządek na stanowisku pracy,
- potrafi zaplanować poszczególne etapy pracy,
- zna zasady higieny obowiązujące podczas przygotowywania i spożywania posiłków,
- prawidłowo dobiera odpowiednie przybory kuchenne,
- zna regulamin zajęć kulinarnych,
- zna podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na zajęciach.
Cele wychowawcze:
- doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
- wdrażanie do odpowiedzialności za powierzone zadanie,
- wdrażanie do prawidłowej postawy na zbiórce,
- wdrażanie do właściwego zachowania się na zajęciach.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Metody pracy:
- słowna: pogadanka, objaśnienie,
- czynna: praca z tekstem, zadaniowa,
- oglądowa: pokaz.
Środki dydaktyczne:
- piramida zdrowego żywienia,
- koperty z rozsypaną wyrazową,
- ilustracje z przykładami wykonania zdrowych kanapek i różnych z warzyw,
- Przykładowe kompozycje z warzyw na talerzu,
- produkty na kanapki – warzywa, chleb, masło,
- deska do krojenia, noże, foremki do wycinania w warzywach, talerze, fartuszki.
Przebieg zajęć
- Powitanie wychowanków.
- Wprowadzenie w tematykę zajęć.
- Rozmowa kierowana na temat określenia pojęcia zdrowego odżywiania.
- Oglądanie piramidy zdrowego żywienia, wychowankowie wymieniają, co trzeba jeść i w jakich ilościach, żeby być zdrowym na podstawie zdjęć i ilustracji.
- Sporządzenie jadłospisu przeznaczonego na jeden dzień wg piramidy zdrowego żywienia.
- Ukryte koperty z zadaniami – szukanie w sali kopert z rozsypaną wyrazową „Jakie jest zadanie do zajęć kulinarnych” (załącznik nr 1).
- Ustalenie reguł i zasad bezpieczeństwa podczas zajęć kulinarnych w kuchni.
- Przygotowanie do zajęć kulinarnych, umycie rąk, założenie fartuszków.
- Oglądanie przykładowych sposobów wykonania zdrowych kanapek i kompozycji z warzyw (ilustracje i kompozycje wcześniej przygotowane przez n- la).
- Zapoznanie się z przygotowanymi produktami, część warzyw obrane i przygotowane wcześniej przed zajęciem przez chętnym wychowanków.
- „Wykonanie zdrowych kanapek oraz warzywnych kompozycji”- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa (komponowanie i ozdabianie z wykorzystaniem przykładów z ilustracji).
- Podsumowanie zajęć i wspólne spożywanie kanapek.
Pobierz scenariusz wraz z załącznikiem
Scenariusz zajęć w internacie opracowała: Agnieszka Kulczycka
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli