Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 1 lutego 2023 roku.
Scenariusz zajęć z przedmiotu przysposobienie do pracy – rękodzieło, z wykorzystaniem TIK (90 min)
Temat: Dot painting – kropkowa technika malarska
Cele szczegółowe zajęć:
- rozwijanie kreatywności uczniów oraz ich uzdolnień i zainteresowań
- doskonalenie sprawności manualnej, zdolności percepcyjnych oraz procesów pamięci i uwagi
- rozwijanie umiejętności praktycznych
Metody i formy pracy:
Metody:
- cykl Kolba
- metoda problemowa
- pokaz z objaśnieniem
- metoda praktycznego działania
Formy pracy:
- praca grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
YouTube, GIMP, Genially, farba akrylowa, paleta, kartka, flamastry, stara płyta CD lub kamień, patyczki o różnej grubości
Wymagania w zakresie technologii:
- komputer
- projektor
- tablica interaktywna
Przebieg zajęć:
Czynności wstępne i organizacyjne:
1. Powitanie
2. Czynności organizacyjne
3. Sprawdzenie obecności
Aktywność nr 1
Wprowadzenie do tematu – Kropki wokół nas
Opis aktywności:
- Nauczyciel udostępnia uczniom aplikację Genially, wyświetla ją na projektorze. https://view.genial.ly/6288fdd317570400189e2872/presentation-basic-presentation
- Uczniowie zapoznają się z filmem „The Dot” na platformie YouTube oraz materiałami zawartymi na pierwszej stronie prezentacji, wykonują zadanie tam zawarte.
Aktywność nr 2
Temat:
Refleksja – O co chodzi z tymi kropkami?
Opis aktywności:
- Uczniowie dzielą się z innymi swoimi przemyśleniami po obejrzeniu filmu „The Dot”.
- Wypowiadają się na temat zadania kreatywnego, prezentują co udało się im stworzyć z kropki; określają czy zadanie było trudne.
- Uczniowie w grupie robią mapę myśli na temat kropek występujących wokół nas. Wymyślają, gdzie jeszcze można spotkać kropki we własnym otoczeniu. Wykorzystują do tego aplikację https://coggle.it/plans
Aktywność nr 3
Temat:
DOT PAINTING – wprowadzenie teoretyczne
Opis aktywności:
- Nauczyciel ponownie wyświetla prezentację na aplikacji Genially. https://view.genial.ly/6288fdd317570400189e2872/presentation-basic-presentation
- Uczniowie dowiadują się skąd pochodzi poznawana technika malarska, poznają materiały i narzędzia potrzebne do wykonania zdobienia oraz oglądają film instruktażowy.
Aktywność nr 4
Temat:
Tworzenie projektu i praktyczne wykonanie zdobienia
Opis aktywności:
1. Uczniowie tworzą własny projekt mandali używając flamastrów. Następnie w praktyce tworzą zdobienie na płycie CD lub kamieniu, wykorzystując stworzony projekt.
Podsumowanie lekcji
Prezentacja prac.
Porządkowanie miejsca pracy.
Sposób ewaluacji zajęć
Uczniowie wypełniają krótką ankietę na temat zajęć.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSepxoLbQcxvxc2IFKOrGTc87iE-YlfDY_r_zSw7vBh9UytYXA/viewform?usp=sf_link
Autor: Michalina Dulińska-Gryc – Czytelniczka Portalu