Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 19 czerwca 2020 roku.
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Tegoroczne lato będzie inne od tych, które znamy. Jednak nie jest to powód, aby rezygnować z odpoczynku. Wakacje to dobry czas dla dziecka na zmianę klimatu, odkrywanie nowych pasji i umiejętności, a także nadrobienie wszelkich szkolnych zaległości oraz pokonywanie trudności w nauce.
Ze względu na brak szkolnych zajęć i związanych z nimi obowiązków dzieci są w stanie poświęcić więcej energii na nadrobienie ewentualnych zaległości lub zdobywanie dodatkowych umiejętności.
Czy wakacyjna nauka musi wiązać się z monotonnym siedzeniem przy książkach? Wcale nie! Istnieje wiele sposobów na przyswajanie wiedzy poprzez zabawę, co więcej można je wykorzystać podczas długiej podróży pociągiem lub w burzowy letni wieczór!
Do powtarzania materiału z dzieckiem można wykorzystać kolorowe fiszki lub karty edukacyjne, które mogą być używane na wiele sposobów oraz w różnych miejscach. Bardzo ważne jest także wspólne czytanie książek razem z dziećmi oraz omawianie przeczytanej treści. Dodatkową opcję stanowią audiobooki lub podcasty pomagające w rozwoju wyobraźni u dziecka. Istnieje także wiele edukacyjnych gier komputerowych lub platform internetowych, które można polecić rodzicom jako dodatkową formę pozyskiwania wiedzy dla ich pociech. Dzięki takim rozwiązaniom dzieci mogą bardzo rozwinąć się przez wakacje, jednocześnie się bawiąc.
Dzięki nowoczesnym innowacjom technologicznym dzieci mogą zdobywać wiedzę w każdej chwili, bez potrzeby układania planu dnia. Jako że wiele poradni wciąż pracuje zdalnie, co jest wygodnym rozwiązaniem na zbliżające się wakacje, wykorzystanie platform edukacyjnych pomoże specjalistom w regularnej nauce dziecka oraz monitorowaniu jego postępów. Jedną z takich pomocy technologicznych jest aplikacja Pszczółka.
Pszczółka (www.pszczolka.online) to aplikacja przeznaczona dla dzieci powyżej piątego roku życia, która oferuje interesujące gry edukacyjne oraz ćwiczenia służące nauce czytania, a także języków obcych, angielskiego i hiszpańskiego. Aplikacja dodatkowo posiada specjalne funkcje, które ułatwiają naukę dzieciom z trudnościami w czytaniu np. dysleksją.
Dla wszystkich pedagogów pracujących w poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub centrach logopedycznych dostęp do Pszczółki jest zawsze darmowy. W dodatku każdy pedagog może ofiarować swoim uczniom darmowy miesiąc dostępu do tej aplikacji. Po zakupie licencji w Pszczółce dzieci uzyskują dostęp do wszystkich dostępnych wersji oferowanych przez aplikację. Przy użyciu jednego konta dziecko może ćwiczyć czytanie oraz języki obce, angielski, hiszpański, a już wkrótce także niemiecki! Wersje językowe również posiadają możliwość personalizacji ćwiczeń i funkcje ułatwiające naukę dzieciom z trudnościami w czytaniu.
Pszczółka idealnie spełnia funkcję kieszonkowego towarzysza podróży, ponieważ korzystać z niej można na tabletach i telefonach z systemem Android. Natomiast do nauki w domu oraz terapii w poradniach psychologiczno-pedagogicznych najlepiej używać jej na komputerze w przeglądarce internetowej. Jedno konto w aplikacji jest oczywiście zsynchronizowane na wszystkich posiadanych urządzeniach.
Pszczółka oprócz ćwiczeń do nauki czytania i pisania posiada również funkcje ułatwiające naukę dzieciom z trudnościami w czytaniu np. możliwość podkreślenia co drugiej sylaby w słowie, nagrania własnego głosu, a także wykorzystania zakładki logopedycznej. Oprócz tego Pszczółka oferuje możliwość zmiany kroju i koloru czcionki, wielkości liter, opcję doboru tła oraz podświetlenia czytanego wyrazu. Dodatkowym atutem aplikacji są gry edukacyjne takie jak m.in. Memory, Tetris lub Strzelnica, polegająca na ustrzeleniu obrazka odpowiadającego wyświetlanemu na ekranie wyrazowi. Takie gry są świetnym sposobem na naukę w formie zabawy podczas czasu wolnego. Powyżej wymienione gry pomagają utrwalić materiał, ćwiczą pamięć, a także stanowią bezpieczną rozrywkę dla dzieci.
Aplikacja sama dostosowuje poziom ćwiczeń do postępów dziecka. Dlatego też nie wymaga codziennego zaangażowania ze strony rodziców lub specjalistów. Ćwiczenia zmieniają się na trudniejsze lub łatwiejsze na podstawie osiągnięć dziecka oraz jego odczuć, które są badane po każdym wykonanym ćwiczeniu. Dodatkowo pedagog może samodzielnie zmienić trudność ćwiczeń lub wymienić je na inne. Do listy ćwiczeń można dodawać wybrane zadania pojedynczo lub skorzystać z gotowych szablonów np. klasa trzecia. Ćwiczenia mogą zostać również automatycznie dostosowane przez aplikację po wykonaniu przez dziecko diagnostyki czytania, którą można powtarzać regularnie, aby badać postępy podopiecznego.
Wyniki wszystkich wykonanych ćwiczeń są automatycznie zapisywane przez aplikację i można je zobaczyć w każdej chwili. Opiekun łatwo może sprawdzić, które ćwiczenia zostały wykonane przez ucznia, ile czasu potrzebował na zrobienie każdego z nich, jaki wynik osiągnął oraz jakie było jego wrażenie po wykonaniu ćwiczenia. Dodatkowo do rodziców regularnie wysyłane są mailowe raporty informujące o postępach dziecka w aplikacji.
Pszczółka życzy wszystkim pedagogom, rodzicom oraz dzieciom udanych i słonecznych wakacji!
* Informacje praktyczne dla poradni *
Stosowanie aplikacji, w ramach zajęć w poradni jest całkowicie bezpłatne. Zapraszamy wszystkie zainteresowane poradnie do korzystania z Pszczółki, wystarczy zgłosić się na e-mail pomoc@pszczolka.online lub zadzwonić pod numer telefonu +48 22 211 88 33.
* Informacje praktyczne dla szkół *
Zapraszamy wszystkie szkoły do korzystania z aplikacji Pszczółka. Aplikację można wyświetlić na projektorze, tablicy interaktywnej lub komputerze. Należy zgłosić się do nas na adres e-mail: pomoc@pszczolka.online lub zadzwonić pod numer telefonu +48 22 211 88 33 i podać hasło: Pedagogika Specjalna, zyskując tym samym darmową licencję próbną, w zamian za opinię na temat aplikacji. Ze względu na okres wakacyjny darmowym dostępem do aplikacji będzie można się cieszyć aż do końca września!
Oprogramowanie zostało stworzone z pomocą finansową TACR.
Wpis powstał we współpracy z aplikacją Pszczółka.