Jak urozmaicić ćwiczenie małej motoryki?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 2 grudnia 2020 roku.

Ćwiczenia rozwijające małą motorykę są niezwykle istotne w nauce pisania, zwłaszcza gdy dziecko wykazuje pewne zaburzenia w rozwoju ruchowym. Dzieci z obniżoną sprawnością manualną często szybko się zniechęcają, męczą i tracą zainteresowanie ćwiczeniami. Można jednak wykorzystać innowacyjne pomoce dydaktyczne, by zmienić te ćwiczenia w dobrą zabawę.

Na sprawność grafomotoryczną duży wpływ ma motoryka duża. Jeśli dziecko nie najlepiej radzi sobie z koordynacją ruchową, ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe albo zaburzoną propriocepcję, czyli zorientowanie w ułożeniu ciała w przestrzeni, będzie się to niekorzystnie odbijać na sprawności samych dłoni. Dzieci takie wymagają w pierwszej kolejności usprawnienia motoryki dużej. Najważniejszy jest ruch. Każdy – bieganie, skakanie, jazda na rowerze, pływanie czy nawet turlanie się. Warto zachęcać dziecko do częstej aktywności fizycznej. Ponadto istotne jest ćwiczenie równowagi, ruchów naprzemiennych, a także mobilizowanie dziecka do samoobsługi. Ubieranie się, zapinanie guzików czy wiązanie butów to doskonałe ćwiczenia.

Jakie ćwiczenia rozwijają małą motorykę?

Każda czynność wymagająca precyzyjnych ruchów dłoni dobrze wpływa na rozwój grafomotoryki i motoryki małej. Szczególnie korzystne są jednak takie aktywności, jak:

  • przewlekanki,
  • nawlekanki,
  • malowanie i rysowanie,
  • rysowanie po śladzie,
  • rysowanie szlaczków,
  • lepienie z plasteliny,
  • kolorowanki,
  • wydzieranki,
  • origami,
  • zgniatanie i rozwijanie serwetek albo gazet.

Dzieci jednak szybko się nudzą. Dla tych z obniżoną sprawnością manualną te z pozoru przyjemne zabawy mogą być męczące i mało interesujące. Zniechęcenie zaś z pewnością nie służy rozwojowi. Z pomocą w tej sytuacji mogą przyjść atrakcyjne pomoce dydaktyczne, które urozmaicą ćwiczenia i zmienią żmudne usprawnianie małej motoryki w świetną zabawę.

Spaghetti Art od Remi – innowacyjny zestaw do rozwijania małej motoryki

Spaghetti Art Edu firmy Remi to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kredek, ołówków czy pisaków. Zestaw składa się z drewnianej tabliczki ze specjalnym rzepem w czarnym kolorze, kompletu różnokolorowych sznurków i oprawek w kształcie długopisu. Dziecko przewleka sznurek przez oprawkę i za jej pomocą „rysuje”, przyczepiając sznurek do tabliczki z rzepem.

Dodatkowo w zestawie są także filcowe elementy dopełniające, takie jak oczy, uśmiechy czy okna. Jest też 16 kart pracy, czyli wzorów, według których dziecko może tworzyć swoje dzieła, a także mały stojak, na którym można ustawić tabliczkę z gotowym obrazkiem. Cały komplet zawiera 6 takich zestawów.

Rozwój małej motoryki przez zabawę

To atrakcyjny i innowacyjny pomysł na zajęcia korekcyjne z zakresu małej motoryki. Spaghetti Art Edu jest wielokrotnego użytku, nie brudzi też jak tradycyjne materiały plastyczne. Dzieci mogą wielokrotnie przyczepiać sznurki do rzepa oraz je odrywać, co również jest fascynującą czynnością. Dzięki temu zestawowi trenowanie prawidłowego chwytania ołówka oraz ćwiczenie kreatywności, uwagi i koncentracji stanowią świetną zabawę. W ofercie Remi dostępny jest też zestaw świąteczny Spaghetti Art Gwiazdka. Jest to pojedyncza tabliczka z oprawką oraz zestawem sznurków i dodatkowych elementów filcowych, wpasowujących się w klimat gwiazdkowych obrazków. To świetny pomysł na prezent. Oba zestawy kupisz w sklepie Remi.biz. https://remi.biz/43-mala-motoryka

Remi – polski producent pomocy dydaktycznych

Remi to istniejący od ponad 28 lat na polskim rynku producent zabawek i pomocy dydaktycznych. Wyróżnia się dbałością o jakość i trwałość swoich produktów. Spełniają one wszelkie wymagane normy bezpieczeństwa, dlatego mogą stanowić wyposażenie placówek edukacyjnych. https://remi.biz/13-pomoce-dydaktyczne

Artykuł we współpracy z producentem Spaghetti Art Edu firmą Remi.

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz