Scenariusz zajęć otwartych w przedszkolu – Podróż do krainy naszych zmysłów

Opublikowano: 28 kwietnia 2021 roku.

Temat: Podróż do krainy naszych zmysłów: smaku, węchu i słuchu.

Miejsce zajęć:

sala przedszkolna

Prowadząca:

mgr Karolina Jolanta Podstawska

Data:

19.02.2020 r. (45 minut)

Cele zajęć

a) Ogólne:

• zapoznanie ze zmysłami: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.

b) Szczegółowe – dziecko:

• rozpoznaje i nazywa wszystkie zmysły oraz części ciała z nimi związane,
  • rozpoznaje wybrane zapachy, smaki oraz dźwięki,
  • potrafi dopasować napis do obrazka,
  • potrafi połączyć dany zapach i dźwięk z obrazkiem,
  • potrafi połączyć dany produkt z odpowiednim rodzajem smaku,
  • rozróżnia dźwięki ciche i głośne,
  • reaguje na umówione dźwięki,
  • potrafi naśladować gesty,
  • uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je podczas zabaw ruchowych,
  • nabywa ogólną sprawność ruchową i koordynację ruchową poprzez zabawy z elementami skoku.

Metody pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

• elementy metody Integracji Sensorycznej,
  • elementy Metody Behawioralnej,
  • elementy Metody Krakowskiej,
  • elementy Metody Zabawowej,
  • elementy Metody Aktywnego Słuchania Muzyki Batii Straus.

Metody nauczania:

• słowne: opowiadanie, pogadanka,
  • oglądowe: pokaz,
  • działań praktycznych: praca samodzielna dzieci.

Formy:

indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

etykiety z nazwami przedmiotów do obrazków, laminaty z obrazkiem stóp i dłoni, owoce i inne produkty spożywcze, pojemniki z wacikami nasączonymi zapachami, komputer, płyta CD z piosenką „Pięć zmysłów mam” oraz utwór „Champs Elysees”, plastikowe kubki i talerzyki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie wszystkich piosenką „Champs Elysees” – taniec samolotów z gestami. Zaproszenie dzieci do podróży.
  2. Rozmowa na temat zmysłów – pokazanie na obrazkach, która część ciała odpowiada za dany zmysł.
  3. Zaśpiewanie piosenki „Pięć zmysłów mam” i naśladowanie rytmu poprzez klaskanie, tupanie nogami i ruszanie biodrami.
  4. Znajome dźwięki – nauczyciel włącza pojedyncze odgłosy pojazdów oraz zwierząt i prosi wybrane dziecko, by wskazało obrazek, który informuje o danym dźwięku. Zachęcamy także do nazwania, co przedstawia obrazek.
  5. Zabawa ruchowa „Bocian i żaba” – nauczyciel prezentuje dzieciom dźwięki ciche i głośne. Na sygnał dźwięków głośnych, dzieci spacerują po sali, wysoko podnosząc kolana do góry, na dźwięki ciche, dzieci skaczą jak żaby.
  6. Ładne i brzydkie zapachy – dzieci wąchają umieszczone w jednorazowych kubeczkach różne zapachy. Próbują je posegregować na „ładne” i „brzydkie” (mięta, lawenda, cynamon, wanilia, czosnek, cebula, jodła, zmywacz do paznokci). Dzieci wąchają poszczególne zapachy i określają, który ich zdaniem jest ładny, a który brzydki. W czasie tej zabawy mogą zaobserwować i przekonać się, że percepcja zapachu jest rzeczą bardzo indywidualną, ponieważ zapach określany przez jedną osobę jako „brzydki”, może być obojętny lub wręcz ładny dla innej osoby.
  7. Pachnące kubeczki – nauczyciel prezentuje dzieciom kubki z różnymi zapachami. Zachęca do powąchania każdego zapachu. Nauczyciel pokazuje obrazki, które prezentują dany zapach. Chętne dzieci wybierają jeden kubek, wąchają jego zawartość i wskazują, który obrazek go przedstawia.
  8. Rozróżniamy smaki – nauczyciel na talerzykach i w kubkach ma przygotowane różne owoce i produkty spożywcze. Zadaniem dzieci jest posegregować, które są słone, słodkie, kwaśne i gorzkie.
  9. Droga do spiżarni smaków – dzieci po kolei przechodzą przez tor przygotowany przez nauczyciela złożony ze śladów stóp i dłoni (dotykając dłoń do dłoni, stopa do stopy), gdzie na końcu drogi jest przygotowany stolik z danym smakiem. Zadaniem dziecka jest wskazanie, czego to smak i określenie, jaki to rodzaj smaku.
  10. Podziękowanie za wspólną podróż i pożegnanie piosenką „Champs Elysees” – taniec samolotów z gestami.

Autor: Karolina Jolanta Podstawska – Czytelniczka Portalu