Wiosenne zabawy – konspekt zajęć otwartych dla rodziców w przedszkolu

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 5 maja 2021 roku.

Konspekt zajęć otwartych dla rodziców przeprowadzonych w grupie dzieci 3-letnich

Temat dnia: Wiosenne zabawy.

Temat zajęć: Na wiosennej łące – rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy muzyczno-ruchowe.

Prowadząca:

Marzena Kulik

Grupa:

3-latków

Metody:

  • słowna
  • czynna
  • oglądowa

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

Czas:

15 minut

Miejsce:

sala gr. I Pszczółki

Cele ogólne:

  • usystematyzowanie wiadomości dotyczących wiosny
  • wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch przy muzyce
  • stwarzanie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas zajęć, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem
  • wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju

Cele szczegółowe – dziecko:

  • rytmicznie porusza się przy muzyce
  • odgaduje zagadki o tematyce wiosennej
  • tworzy pracę plastyczną

Pomoce dydaktyczne:

sylweta wiosny, list od Pani Wiosny, koperty z zadaniami, ilustracja misia, kaczki, pszczoły, magnetofon, nagranie piosenki pt. ,,Kaczuszki”, zagadki, ilustracje do zagadek, krążki, opaski z motylkami, tamburyn, nagranie muzyki klasycznej, klej, karta pracy, kredki, bibuła, papierowe kwiaty i motyle, naklejki za aktywny udział

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczestników. Zabawa integracyjna „Wesołe powitanie” (witanie się różnymi częściami ciała).

Dzieci odwracają się twarzą do mamy lub taty, na hasło:
witają się paluszki – dziecko i osoba dorosła witają się paluszkami
witają się dłonie – dziecko i osoba dorosła dotykają się dłońmi
witają się łokcie – dziecko i osoba dorosła dotykają się łokciami
witają się kolana – dziecko i osoba dorosła dotykają się kolanami
witają się stopy – dziecko i osoba dorosła dotykają się stopami
witają się plecy – dziecko i osoba dorosła dotykają się plecami

2. Odczytanie listu od Pani Wiosny. Prezentacja sylwety Wiosny.

„Kochane dzieci, znacie mnie dobrze, jestem Pani Wiosna uśmiechnięta i radosna. Chciałabym was i waszych rodziców serdecznie zaprosić do zabawy na wiosennej łące pełnej pięknych, kolorowych kwiatów. Przygotowałam dla Was zadania w kopertach. Życzę wszystkim udanej zabawy!”

3. Wykonywanie zadań z kopert (1-5).

Zad. 1

„Na wiosnę pojawia się zielona, pachnąca trawka…. którą kto lubi jeść? – nauczyciel pokazuje trzy ilustracje (kaczuszki, miś, pszczoła). Dzieci odpowiadają: kaczuszki. Waszym zadaniem jest zatańczenie „Kaczuszek”.

Zad. 2

„Kochane dzieci, a teraz przed wami wiosenne zagadki – posłuchajcie, może pomogą wam te zdjęcia:

  • Powrócił do nas z dalekiej strony,
    ma długie nogi i dziób czerwony.
    Dzieci się śmiały, gdy go witały,
    żabki płakały przez dzionek cały. (bocian)
  • Co buduje każdy ptak,
    by chować pisklęta,
    a tylko kukułka,
    o tym nie pamięta? (gniazdo)
  • Kolorowe i pachnące, czy
    w ogrodzie, czy na łące, zawsze
    chętnie je zbieramy na bukiecik
    dla swej mamy. (kwiaty)
  • Co ona przekopie,
    to one wygładzą.
    W domowym ogródku
    bardzo się przydadzą. (grabie)
  • Mleczka nie piją, myszek nie jedzą. 
    Te bure kotki, co na drzewie siedzą. (bazie) 

Zad. 3

,,Na wiosennej łące możemy spotkać wiele kolorowych motylków. Zamieńcie się teraz w kolorowe motylki”.

Dzieci – motyle fruwają nad łąką, omijając kolorowe krążki (kwiaty), w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze, dzieci – motyle, siadają na kwiaty.

Zad. 4

„Piękne wiosenne kwiaty to największa ozdoba Pani Wiosny. Pokażcie jak na wiosennej łące wyrastają piękne kwiaty”.

„Wiosenne kwiaty” – improwizacja ruchowa do muzyki klasycznej. Dzieci i ich rodzice pokazują ruchem rosnące kwiaty. 

Zad. 5

Praca plastyczna – suknia pani Wiosny.

„Drogie dzieci, świetnie poradziłyście sobie ze wszystkim zadaniami. Teraz waszym zadaniem jest ozdobienie mojej sukienki. Poproście o pomoc rodziców. Wykorzystajcie materiały przygotowane przez wasze panie”.

4. Podsumowanie zajęć:

  • prezentacja i omówienie prac
  • podpisanie prac
  • podziękowanie za udział w zajęciach rodzicom i dzieciom, nagrodzenie dzieci naklejką za aktywny udział.

Autor: Marzena Kulik – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz