Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 23 października 2018 roku.
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II /3 godz./
Temat bloku: W świecie zwierząt
Temat dnia: Mój zwierzęcy przyjaciel
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania zwierząt po cechach charakterystycznych
- rozwijanie myślenia matematycznego i sprawności rachunkowej
- wzbogacanie i aktywizowanie słownictwa
- wdrażanie do wyrażania myśli w formie zdań poprawnych językowo
- kształtowanie umiejętności zgodnej zabawy i współdziałania w grupie
Cele szczegółowe
Uczeń:
- wymienia cechy charakterystyczne ptaków i ssaków
- dodaje, odejmuje, dopełnia, mnoży w zakresie 30
- próbuje układać treść zadania i rozwiązuje je
- dobiera właściwe pytania do zadania
- tworzy zbiory do warunków zadania i manipuluje liczmanami
- gromadzi rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki do podanej tematyki
- uzupełnia zdania opisujące, samodzielnie próbuje zredagować opis psa
- aktywnie i zgodnie współdziała podczas pracy grupowej
- bierze udział w zabawach ruchowych
Metody:
– słowne/podające: rozmowa, objaśnienia
– oglądowe/eksponujące: pokaz, obserwacja
– problemowe:
- aktywizujące: burza mózgów, metoda gier dydaktycznych
- czynne: zadania i ćwiczenia, zabawy manipulacyjne
– programowana: z użyciem komputera
– ewaluacji: Mr. Smile
Forma pracy: zbiorowa, grupowa jednolita, indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne: loteryjka obrazkowo-wyrazowa, karteczki do zabawy „Milczące liczydło”, obrazek pocięty na części i koperty z zadaniami /puzzle matematyczne/, sylwety zwierząt, liczmany dla każdego ucznia, karty pracy potrzebne do opisu , gra „Memo” (internet), płyta z piosenką
Zapis w dzienniku: Rozwiązywanie zadań tekstowych – obliczenia w zakresie 30. Opis psa – gromadzenie słownictwa, części mowy, uzupełnianie zdań. Zabawy ruchowe naśladowcze z elementami biegu, skoku, czworakowania, pełzania.
SKRÓTOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Wprowadzenie do tematu lekcji – Przypomnienie wiadomości o ptakach i ssakach, loteryjka obrazkowo- wyrazowa /edukacja przyrodnicza i polonistyczna/
- Zabawa matematyczna „Milczące liczydło” – w trakcie zabawy tworzą się grupy, w których dzieci będą pracowały w ciągu całego dnia /edukacja matematyczna/
- „Co to za postać?” – puzzle matematyczne – Są to kolejne zadania matematyczne. Każdy z 4 elementów puzzli zostaje odsłonięty dopiero po wykonaniu zadania. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci układają obrazek z części – jest to zdjęcie psa – nawiązanie do treści polonistycznych, które wystąpią w dalszej części zajęć /edukacja matematyczna/
- Zad. 1
Ułóż zadanie o ssakach na wsi do podanej formuły matematycznej.
- Zad. 2
Ułóż zadanie tekstowe do ilustracji i danych.
- Zad. 3
Dobierz pytanie i rozwiąż zadanie: Gospodarz w poniedziałek zebrał w kurniku 14 jajek a we wtorek o 6 mniej.
– Ile jajek zebrał w poniedziałek?
– Ile gospodarz miał kur?
– Ile jajek zebrał we wtorek?
– O ile więcej zebrał we wtorek?
– Ile jajek zebrał w oba te dni?
– Ile jajek stłukł?
– Ile jajek zebrał w środę?
- Zad. 4
Rozwiąż zadanie: Po podwórku biegało 19 prosiaków. Kilka z nich schowało się do chlewika. Ile prosiaków zostało na podwórku? – zadanie z niedoborem danych
- Zabawy ruchowe /edukacja matematyczna i ruchowa/
- „Koniki w stajni” – dzieci tworzą zbiory 3 elementowe, próbują obliczyć za pomocą dodawania i mnożenia, ile dzieci bierze udział w zabawie
- „Kury na grzędzie” – dzieci tworzą pary, jedno z nich jest kurą, drugie grzędą, obliczają za pomocą dodawania i mnożenia, ile dzieci bawi się
- Zadania manipulacyjne na liczmanach – nauczyciel pokazuje bez słów kartkę z działaniem (mnożenie w zakresie 30). Zadaniem uczniów jest przedstawić działanie za pomocą liczmanów oraz ułożyć do niego treść zadania /edukacja matematyczna/
- Gromadzenie w grupach słownictwa potrzebnego do opisu psa: (rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki) – burza mózgów. Prezentacja przez grupy zgromadzonego słownictwa /edukacja polonistyczna/
- Przypomnienie planu opisu – jakie elementy powinny się w nim znaleźć /edukacja polonistyczna/
- Redagowanie opisu wybranego zwierzątka w oparciu o zgromadzone słownictwo – praca indywidualna zróżnicowana /edukacja polonistyczna/
- poziom I – uzupełnienie zdań opisujących
- poziom II – samodzielne redagowanie zdań opisujących
- Zabawy ruchowe z elementem biegu, skoku, czworakowania, pełzania
- Podsumowanie zajęć
- Piosenka „Wiejskie podwórko”
- gra „Memo” (wykorzystanie internetu) /m. programowana/
- ocena aktywności dzieci, Smile /m. ewaluacyjna/
Opracowanie: Dorota Sztompka
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli