Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 23 września 2018 roku.
W scenariuszu wykorzystana została metoda Sześciu Myślących Kapeluszy w zmodyfikowanej formule oraz elementy oceniania kształtującego.
Temat lekcji: Czy chciałbyś/chciałabyś, aby Tomek Sawyer był Twoim kolegą z klasy?
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:
- będziecie współpracować w grupie,
- podejmiecie wspólnie decyzję,
- będziecie prezentować wyniki pracy,
- będziecie poprawnie wypowiadać się w j. polskim.
„NaCoBeZu” (kryteria oceniania):
- poprawne wykonywanie zadań,
- współpracę w zespole,
- prawidłowe używanie pojęć,
- poprawność ortograficzną,
- poprawność językową wypowiedzi.
Metody/techniki:
- zadanie na „dobry początek”,
- praca w grupie – uczniowie zadania wykonują w grupach z poprzedniej lekcji,
- metoda SZEŚCIU MYŚLOWYCH KAPELUSZY Edwarda de Bono,
- ewaluacja – KIESZEŃ I KOSZ.
Przebieg lekcji/etapy lekcji
- Wprowadzenie – przypomnienie przebiegu poprzedniej lekcji (prezentacja PPT – załącznik 1).
- Zadanie na dobry początek – „ Jestem poetą – wierszokletą…” załącznik 2.
- Podanie tematu (pierwszej części, odpowiedź – druga część zostanie dopisana przez uczniów na koniec lekcji) celów w języku ucznia – wyświetlony w prezentacji.
- Praca w grupach – grupy pracują wg instrukcji – załącznik 3; wykorzystują plansze – załącznik 4.
- Prezentacja przez grupy wypracowanych materiałów.
- Podsumowanie lekcji przez nauczyciela, odpowiedzi uczniów na pytanie zawarte w temacie.
Sposoby sprawdzenia, czy cele lekcji zostały osiągnięte:
- ewaluacja – „Szuflada i kieszeń”,
- omówienie zadań domowych.
Praca domowa
Do wyboru – załącznik 5:
- uzupełnienie notatki z lekcji,
- opowiadanie z dialogiem.
Materiały i pomoce dydaktyczne:
- prezentacja PPT,
- tekst lektury,
- plansze do pracy w zespole,
- karty do wykonania zadania na dobry początek,
- instrukcje do pracy zespołowej.
Indywidualizacja nauczania (formy dostosowania pracy do potrzeb uczniów):
- możliwość indywidualnego dokończenia tematu lekcji, przez udzielenie odpowiedzi na pytanie postawione w temacie,
- zróżnicowane zadanie domowe.
Pobierz załączniki:
Opracowanie: Mariola Sikora
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli