Scenariusz zajęć – Różnimy się, a jesteśmy tacy sami

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 19 listopada 2024 roku.

Temat: Różnimy się, a jesteśmy tacy sami.

Cel główny:

Kształtowanie u uczniów postawy tolerancji i akceptacji różnic u drugiego człowieka.

Cele szczegółowe:

  • rozwijanie empatii
  • kształtowanie postawy tolerancji
  • rozwijanie kompetencji społecznych

Metody:

  • pogadanka
  • dyskusja
  • burza mózgów
  • film edukacyjny

Formy:

  • grupowa
  • indywidualna

Środki dydaktyczne:

karton z napisem tolerancja, film na YouTube https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=av22X7t1XOU, karteczki ze zdaniami, karki papieru, farby, kredki, pisaki

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie uczniów.
  2. Wprowadzenie do zajęć. Dzieci mają za zadanie odnaleźć osobę w klasie, która ma taki sam kolor oczu, która ma taki sam kolor włosów, która jest od nich niższa/wyższa.
  3. Nauczyciel zadaje pytanie: Czy każdy człowiek jest taki sam? – burza mózgów.
  4. Nauczyciel pyta, czy dzieci wiedzą, jak nazywa się osoba, która akceptuje inne osoby, jej poglądy itp.
  5. Wyjaśnienie, co to jest tolerancja – odtworzenie filmiku https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=av22X7t1XOU
  6. Omówienie filmu – dyskusja.
  7. Ćwiczenie: nauczyciel dzieli dzieci na grupy, każda grupa otrzymuje na kartkach zdania i jej zadaniem jest ocenić, czy można zaakceptować dane zachowanie, czy też nie.
    • Palenie papierosów w szkole.
    • Zaakceptowanie kogoś o innym kolorze skóry.
    • Bicie innych kolegów.
    • Wyśmiewanie się z ubioru innych.
    • Akceptowanie wyznawania innej wiary.
    • Akceptowanie lęków kogoś innego.
  8. Podsumowanie zajęć – wykonanie plakatu o tolerancji.

Autor: Natalia Rajda – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz