Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 22 września 2018 roku.
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I/4h
Temat bloku: W ŚWIECIE BAJEK
Temat dnia: „Elmer i zagubiony miś”
Cele ogólne:
- wdrażanie do wyrażania myśli w formie zdań poprawnych językowo
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych i wrażliwości społeczno-moralnej
- przygotowanie do odbioru dzieł sztuki teatralnej
- zaznajamianie z elementami wiedzy o języku /zdanie, wyraz, sylaba, litera/
- wdrażanie do przestrzegania reguł w grach i zabawach
- rozwijanie myślenia matematycznego
- dążenie do wyrażania odczuć i przeżyć w formie plastycznej
Cele szczegółowe: uczeń:
- wypowiada się na temat swojego misia oraz odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanej bajki
- porządkuje ilustracje według kolejności zdarzeń
- rozumie, co oznacza pojęcie „wyjątkowość”, próbuje znaleźć podobieństwa i różnice między sobą a kolegami
- układa wyrazy i zdanie z rozsypanki, poprawnie je zapisuje
- aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych
- wciela się w rolę teatralną oraz kulturalnie zachowuje się podczas zabawy teatralnej
- porównuje misie uwzględniając różne kryteria, przelicza elementy w zbiorze
- projektuje okładkę bajki o Elmerze i misiu
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienia, praca z tekstem
- aktywizujące: zabawa teatralna, zabawa muzyczno- ruchowa
- oglądowe: pokaz i obserwacja
- czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających, działań plastycznych
- ewaluacji: Mr. Smile
Forma pracy: zbiorowa, grupowa jednolita, indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne: pluszaki – zwierzaki, egzemplarze książek o misiach, szarfy, płyta DVD, egzemplarz książki „Elmer i zagubiony miś”, pacynki, kukiełki, chusta Klanza, karty pracy dla każdego ucznia, materiały plastyczne, sylwety słonia
Zapis w dzienniku:
Zabawy ruchowe z elementami orientacji, gimnastyki, skoku i integracji. Misie i słonie w literaturze i filmie. Czy jestem wyjątkowy? – rozważania uczniów w oparciu o wysłuchaną bajkę pt. „Elmer i zagubiony miś” Davida McKee. Zabawa z teatr – scenki teatralne do bajki o Elmerze. Układanie wyrazów i zdań z rozsypanek literowych i sylabowych. Tworzenie zbiorów, przeliczanie i porównywanie ich liczebności. Tworzenie okładki do książki o Elmerze.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Wprowadzenie: zabawy ruchowe z elementami orientacji, gimnastyki, skoku i integracji
- „Pobudka” – dzieci leżą na dywaniku w założonych maskach i „śpią” (maski są założone przed wejściem do sali). Nauczyciel budzi „misie” przez dotknięcie policzka, potarcie ucha, poklepanie po plecach… Misie budzą się, przeciągają i siadają w kole
- „Kim jestem?” – dzieci siedzą w kole, na dywaniku z założonymi maskami misiów. Mruczą, wydają odgłosy – a klasa zgaduje, kto schował się pod maską misia (zabawa jest możliwa do wykonania, bo dzieci w naszej szkole noszą jednakowy strój szkolny, stąd trudno jest je odróżnić, gdy są w maskach)
- „Witam…” – witam te zabawki pluszowe, które wyspały się……, piły mleko na śniadanie….., są dziś w dobrym humorze….., lubią cukierki….., potrafią zrobić 3 przysiady……, zrobią skłon ….., przeskoczą przez przeszkodę….. , mruczą jak tygrysy….. („pluszaki – uczniowie”, których dotyczy powitanie nauczyciela zmieniają się miejscami w kole lub wykonują zadanie ruchowe)
- Zabawy z chustą Klanza – „Pluszaki na oceanie”, „Zwierzaki na trampolinie”
- Misie i słonie w literaturze i filmie – pogadanka z uczniami na temat zwierzątek występujących w książkach dla dzieci i w bajkach telewizyjnych. Stworzenie klasowej wystawki książek. Ustny opis przyniesionych pluszaków – zwrócenie uwagi na szczegóły wyglądu przyniesionej zabawki – zwierzątka /ed. polonistyczna/
- Zaśpiewanie misiom piosenki pt. „O kochaniu misia” z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych /ed. muzyczna/
- Klasyfikowanie, grupowanie, tworzenie w zbiorze klasowych pluszaków podzbiorów (misie, tygryski, słonie, małpki…) – szarfy. Przeliczanie elementów danego zbioru, porównywanie liczebności – o tyle mniej/więcej/ ed. matematyczna /misie/słonie….małe, duże, o sierści w jednym kolorze, kolorowe, w ubrankach, puszyste….. – propozycje uczniów.
- Wprowadzenie w nastrój bajki o Elmerze /polonistyczna i ruchowa/
- Zabawa orientacyjno – ruchowa „Ciepło –zimno” /chowamy misia w sali/
- Rozmowa z uczniami:
– co czuliście, gdy schowałam waszego misia?
– co czulibyście, gdyby miś się zgubił?
- Powiedzenie przez dzieci znanego im już wierszyka:
Nim rozpocznie się czytanie
patrz uważnie, co się stani
nadstaw uszy, wytrzeszcz oczy
może bajka cię zaskoczy?
- Poznanie bajki „Elmer i zagubiony miś” – czytanie wrażeniowe nauczyciela. Ogląd pięknych ilustracji, rozmowa na temat tekstu i przeżyć nim wywołanych /polonistyczna i społeczna/
- ustalenie wydarzeń – uporządkowanie ilustracji według kolejnych wydarzeń w bajce
- kto próbował pomóc w poszukiwaniach misia? wyklaskiwanie nazw zwierząt /sylabami/
- dlaczego warto pomagać innym?
- co świadczy o naszej wyjątkowości? Czy musimy się czymś wyróżniać, by być wyjątkowym człowiekiem? (Nauczyciel uważnie słucha wypowiedzi uczniów, szanuje ich poglądy, stara się jednak, by zakończeniem dyskusji była konkluzja, że „ KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY. NIE TRZEBA SIĘ WYRÓŻNIAĆ, BY BYĆ WYJĄTKOWYM”
- Zabawa integrująca zespół klasowy „Trojaczki” – zespoły trzyosobowe chodzą po sali i szukają w sobie:
- 3 rzeczy, które wszyscy lubią robić, lubią jeść
- 3 rzeczy, którymi się różnią /ed. społeczna/
- Co kryje dziś nasza bajkowa szafa? – pokaz pacynek – zwierzątek i kukiełek występujących w bajce (Elmer, Wilbur, słoń, słoniątko, lew, tygrys, małpka, miś zwykły i w kratkę…) Przydział ról, próby teatralne w grupach, przygotowanie do prezentacji scenki teatralnej do wysłuchanej bajki – widzami są uczniowie i wszystkie zgromadzone pluszaki. Prezentacje grup – scenki teatralne do bajki „Elmer i zagubiony miś” – zwrócenie uwagi na zachowanie podczas oglądania „przedstawienia” /teatralna/
- Ćwiczenia w tworzeniu, czytaniu i pisaniu wyrazów i zdań /polonistyczna/
- Praca w grupach – obrazek słonia z rozsypanką sylabową. Należy ułożyć zdanie o słoniu i zapisać w zeszycie: Elmer lubi kolory. Polub barwy i ty. /Dzieci otrzymały materiał literowy dotychczas poznany/
- Praca indywidualna zróżnicowana – uczniowie układają imiona zwierzątek z rozsypanek literowych/ sylabowych – wielka litera w pisowni imion (dzieci bazują na znanym sobie materiale literowym)
10. Za pomocą zgromadzonych środków plastycznych uczniowie przedstawiają przygody Elmera z bajki „Elmer i zagubiony miś” ze zwróceniem uwagi na wyjątkową kolorystykę – rysowanie, wycinanie, naklejanie, wydzieranie, lepienie… – wybór uczniów / plastyczna /. Wystawka prac.
11. Zakończenie zajęć
- masujemy plecy misia
- ewaluacja
– Mr. Smile (słoń z podniesioną i opuszczoną trąbą)
– podsumowanie lekcji (co uczniowie ciekawego, ważnego, nowego, mądrego dziś doświadczyli?)
Przypomnienie zdania: „NIE TRZEBA SIĘ WYRÓŻNIAĆ, BY BYĆ WYJĄTKOWYM”
Scenariusz zajęć zintegrowanych opracowała: Dorota Sztompka
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli