Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 11 maja 2018 roku.
Turniej ortograficzno-sportowy
Konspekt lekcji
Temat: Ortografia w przyjaźni ze sportem! W ortograficznym ogrodzie. Turniej ortograficzno-sprawnościowy.
Cele :
- integracja zespołu klasowego
- wdrażanie do zdrowej, sportowej rywalizacji
- utrwalenie pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi
- wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie podczas rozwiązywania problemów ortograficznych
- umiejętne łączenie sprawności fizycznej z poprawnym stosowaniem reguł ortograficznych, nauka przez zabawę
Turniej składa się z konkurencji sprawnościowych i zadań ortograficznych. Odbywa się w sali gimnastycznej. Udział biorą uczniowie klasy piątej. Drużyny wykonują ćwiczenia sprawnościowe i ortograficzne.
Etapy lekcji
Część wstępna
- Powitanie dzieci i gości. Podział uczniów na zespoły (5-osobowe).
- Podanie tematu zajęć, celów lekcji i wyjaśnienie zasad panujących w czasie turnieju.
Część główna. Ćwiczenia praktyczne
Rozgrzewka z wykorzystaniem wyrazów z trudnościami ortograficznymi (bez podziału na zespoły).
- Ćwiczenia z piłkami. Kilka pachołków, np. 8 (na dwóch przyklejone „Ó”, 2 x U, 2 x Ż, 2 x RZ). Uczniowie kozłują piłkę, na gwizdek przerywają ćwiczenie, słuchają i patrzą na ilustrację przedstawiającą zwierzę lub roślinę z trudnością orograficzną. Należy jak najszybciej ustawić się przy pachołku z prawidłową trudnością ortograficzną. Użyte wyrazy: mrówka, kangur, żubr, jeż, żyrafa, papuga, jastrząb, żuraw, bażant, borsuk, ważka, kuna, jaguar, nutria, krokus, rzodkiewka, bób.
- Kozłowanie piłki prawą i lewą ręką. Gdy nauczyciel wskaże wyraz z „Ó”, uczniowie kozłują prawą ręką, gdy pokaże wyraz z „U”, kozłują lewą ręką (można w miejscu i w ruchu).
- Jedna piłka na parę. Uczniowie stoją tyłem do siebie. Gdy usłyszą wyraz z „H”, podają piłkę do siebie z ręki do ręki przez skręt tułowia, gdy z „CH” podają poprzez skłon – podanie następuje między nogami. Wyrazy: hipopotam, chomik, hiacynt, chryzantema, mucha, hektar, groch, marchewka, chrabąszcz, hortensja
- Zabawa skoczna: Brzeg – Woda. Zabawę tę przerabiamy na formę trudności ortograficznych. Jako brzeg będzie „U”, jako woda „Ó”. Wyrazy: róża, wróbel, żółw, wiewiórka, przepiórka, róża, cebulka, ogród, pietruszka, dziupla, futerko, żurawina, kura, burza, huragan, kałuża, kózka, mucha, gruszka, żuk, kangur, borówka, jabłuszko, krówka, kukułka, wróbelek, sójka, pietruszka.
1. Krzyżówka.
Uczniowie kozłują piłkę prawą ręką do wyznaczonego miejsca, podchodzą do stolika, losują kartkę z hasłem krzyżówki i zapisują w niej poprawną odpowiedź. Wracają kozłując piłkę lewą ręką.
- Dolna część rośliny siedząca w ziemi.
- Zielony na mizerię.
- Owad, który brzmi w trzcinie.
- Drzewo o białym pniu.
- Drzewo iglaste, które gubi igiełki na zimę.
Hasło: Ogród
Po zakończonej konkurencji sprawdzamy poprawność wykonania zadania i przyznajemy punkty w dwóch kategoriach – za dobrze rozwiązaną krzyżówkę i za zadanie sportowe.
2. Zagadki.
Uczniowie hula hopem prowadzą piłkę koszową do wyznaczonego miejsca, podchodzą do stolika, losują kartkę z zagadką, odczytują ją i zapisują rozwiązanie. Wracają prowadząc piłkę hula hopem.
Ma gruby brzuszek
i ogonek mały,
będzie pewnie z niego,
barszczyk doskonały.
(burak)
Zielony ma kubraczek, lecz nie jest żabką.
W każdym ogródku dostrzeżesz go łatwo.
Popatrz uważnie, gdy zerwiesz go,
to wygląda jak spłaszczone z kreską o.
(ogórek)
Co to za pękata pani?
Sukienki szeleszczą na niej.
Kto z sukienek ją rozbiera,
ten potokiem łzy wylewa.
(cebula)
Mały krasnoludku
wyrosłeś w ogródku,
jesteś smakołyczek,
choć szczypiesz w języczek.
(rzodkiewka)
Każdy z was odgadnie
łatwo tę zagadkę:
ma bielutki korzeń
i zieloną natkę.
(pietruszka)
3. Ptasie drzewo.
Uczniowie przenoszą jednocześnie trzy piłki: koszową, siatkową i ręczną do wyznaczonego miejsca, odkładają je i podchodzą do stolika, losują kartkę z nazwą ptaka, uzupełniają lukę w wyrazie, naklejają karteczkę na schemat drzewa. Biorą piłki i odnoszą na miejsce.
KR…K
KUK…ŁKA
JASK…ŁKA
WR…BEL
S…JKA
4. Ortograficzny ogród – puzzle, rozsypanka wyrazowa.
Uczniowie prowadzą piłkę kijem hokejowym do wyznaczonego miejsca, podchodzą do stolika, gdzie leżą karteczki. Ich zadaniem jest ułożenie nazwy kwiatka, wpisanie brakującej litery oraz przyklejenie puzzli w ortograficznym ogrodzie. Po wykonanym zadaniu wracają prowadząc piłkę kijem hokejowym.
ROZSYPANKA WYRAZOWA – ORTOGRAFICZNY OGRÓD
…on – kil
kro – k…s
t…- li- pan
…ia – cynt
r… – ża
Część końcowa
Podliczenie punktacji. Wybór najlepiej pracującej drużyny. Ocena pracy w zespole. Ocena atrakcyjności lekcji.
Ewelina Kujawa – nauczyciel bibliotekarz
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli