Jak rozwijać percepcję wzrokową dziecka – ćwiczenia stymulujące zmysł wzroku

Opublikowano: 16 kwietnia 2023 roku.

Percepcja wzrokowa umożliwia nam odkrywanie świata i funkcjonowanie w środowisku z wykorzystaniem zmysłu wzroku. Jak każdy z naszych zmysłów, wzrok rozwija się jeszcze przed urodzeniem – mimo faktu, że jest to środowisko niesprzyjające występowaniu bodźców wzrokowych. Dlatego wzrok jest w chwili narodzin najsłabiej rozwiniętym ze wszystkich naszych zmysłów, najpóźniej spośród nich osiąga dojrzałość, a jednocześnie staje się układem najbardziej wyspecjalizowanym.

Proces widzenia rozpoczyna się wówczas, kiedy światło, przechodząc przez rogówkę, skupia się na soczewce i pada na siatkówkę. Wszystkie te struktury znajdują się w gałce ocznej i odbierają bodźce, które nerwem wzrokowym przenoszone są do mózgu, gdzie w odpowiednich ośrodkach są opracowywane i zamieniane na konkretne informacje. Co ciekawe, nie wszystkie bodźce wzrokowe są przez nas odbierane w sposób świadomy – te z nich, które trafiają nie do kory mózgowej, ale do struktur podkorowych, oddziałują na nas bez udziału naszej świadomości. Tę wiedzę wykorzystują między innymi twórcy reklam czy architekci krajobrazu, celowo eksponując informacje o określonej treści w konkretnym umiejscowieniu.

Jak rozwija się percepcja wzrokowa?

W najwcześniejszym etapie życia bodźce odbierane za pomocą wzroku mają charakter ogólny i niedokładny. Wraz z rozwojem dziecka, jest ono w stanie zebrać coraz więcej konkretnych szczegółów na temat spostrzeganych obiektów, takich jak: kolor, kształt, ostrość czy głębia. Dzięki możliwości obcowania z opisanymi wyżej doświadczeniami, dziecko doskonali analizator wzrokowy, uczy się odbierać, przetwarzać i integrować informacje wzrokowe. Najbardziej intensywny czas rozwoju percepcji wzrokowej przypada na okres pomiędzy 3. a 7. rokiem życia. Dostarczając w tym czasie dzieciom różnorodnych doświadczeń wzrokowych, pomagamy im budować bazę doświadczeń sensorycznych oraz doskonalić umiejętność ich wykorzystywania. Pamiętajmy jednak, że stymulacja musi być dostosowana do możliwości niedojrzałego układu nerwowego – zbyt duża liczba bodźców jednocześnie może doprowadzić do jego przeciążenia.

Ćwiczenia stymulujące zmysł wzroku:

• Śledzenie przedmiotów w ruchu
  • Wodzenie wzrokiem w zaciemnionym pomieszczeniu za źródłem światła – latarką, płomieniem świecy
  • Zabawy z projektorem – lokalizowanie w przestrzeni wyświetlanych obiektów
  • Ćwiczenia rozpoznawania barw, wyszukiwanie przedmiotów w określonym kolorze, grupowanie ich np. na arkuszu papieru o danej barwie; szeregowanie przedmiotów i  obrazków według nasycenia koloru; mieszanie barw, np. za pomocą farb, barwienie wody barwnikami spożywczymi
  • Rozprowadzanie palcami farby umieszczonej w koszulce foliowej lub woreczku strunowym
  • Rysowanie wzrokiem figur, liter, wzorów
  • Rzuty do celu, różnymi przedmiotami, z różnej odległości
  • Rzucanie do ruchomego celu, np. pomponów do przesuwanego przez nauczyciela kubeczka
  • Układanie figur w konturach, dobieranie kształtów do form w drewnianych układankach
  • Dobieranie obrazków do cieni
  • Piętrzenie klocków, kubeczków, pudełek