Konspekt zajęć rewalidacyjnych „Jestem spokojny” – aktywności pomagające w redukcji stresu i niepokoju

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 23 lutego 2025 roku.

Temat: „Jestem spokojny” – aktywności pomagające w redukcji stresu i niepokoju.

Czas trwania:

60 min

Cel ogólny:

Poprawa funkcjonowania ucznia ze spektrum autyzmu poprzez realizowanie aktywności z zakresu treningu uważności (mindfulness) i koncentracji oraz działania związane ze stymulacją polisensoryczną.

Cele szczegółowe – uczeń:

  • poznaje pojęcie stresu
  • rozróżnia eustres i dystres
  • samodzielnie tworzy pomoce służące do redukcji napięcia i niepokoju
  • poznaje nowe sposoby radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami
  • zwiększa swoje poczucie sprawczości i kontroli

Metody i formy pracy:

  • podające (objaśnianie, opowiadanie)
  • praktyczne (zajęć praktycznych)

Pomoce dydaktyczne:

  • pusta plastikowa butelka, woda, barwnik spożywczy, brokat, oliwka dla dzieci („Galaktyka w butelce”)
  • wydruki mandali (załącznik nr 4), czyste kartki, kredki, flamastry, kolorowe długopisy („Mandale”)
  • balon, ryż, soczewica lub kasza (lub mieszanka), lejek („Antystresowy woreczek”)

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie:

  • Przedstawienie celu zajęć.
  • Uzupełnienie przez ucznia karty samopoczucia (załącznik nr 1).

2. Część właściwa:

  • „Dwa królestwa” – Uczeń czyta bajkę „Dwa królestwa” i odpowiada ustnie na pytania do tekstu (załącznik nr 2).
  • Czym jest stres? – Nauczyciel w prosty sposób przybliża uczniowi pojęcie stresu i jego podział na eustres i dystres (załącznik nr 3). Następnie prosi ucznia o odpowiedź na następujące pytania: W jakich sytuacjach można odczuwać stres? Kiedy ostatni raz byłeś zestresowany? Jak możemy radzić sobie ze stresem?

Po otrzymaniu odpowiedzi, informuje ucznia o przejściu do dalszej części zajęć, polegającej na poznaniu i stworzeniu nowych narzędzi pomocnych w walce ze stresem.

  • „Galaktyka w butelce” – Informacja nauczyciela dla ucznia: Butelka reprezentuje twój umysł, a wirujący w niej brokat to myśli. Tak jak wirujący brokat powoli osiada na dnie, tak samo myśli w umyśle stają się coraz spokojniejsze. W chwilach niepokoju i stresu możesz potrząsnąć butelką i w ciszy obserwować wirujący i osiadający na dnie brokat.

Wykonanie: Uczeń wypełnia czystą butelkę w ¾ wodą. Dodaje barwnik spożywczy (najlepiej w płynie) oraz oliwkę dla dzieci do uzyskania pożądanych proporcji. Wsypuje brokat. Zakręca butelkę (ewentualnie zakleja zakrętkę z pomocą nauczyciela klejem na gorąco). Nauczyciel kieruje uwagę ucznia na wrażenia wzrokowe płynące z obserwacji butelki i zachęca do opowiadania o tym, co widzi i czuje uczeń.

  • Mandale” – W ciszy lub przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej uczeń koloruje wybraną przez siebie mandalę. Nauczyciel dba o to, by uczeń pracował jak najbardziej świadomie, zachowując skupienie, przytomnie doświadczając tego, co robi (nie działając automatycznie). Jeśli uczeń wykazuje taką chęć, może sam lub z pomocą nauczyciela spróbować stworzyć swoją własną mandalę.
  • „Antystresowy woreczek” – Uczeń z pomocą nauczyciela wypełnia balon i zawiązuje go, tworząc woreczek. Z gotowym woreczkiem można wykonywać różne ćwiczenia: balansowanie nim na wyciągniętej dłoni, na głowie, ściskanie go jedną ręką lub oburącz, podrzucanie i łapanie. Nauczyciel omawia z uczniem jego odczucia podczas ściskania woreczka z różną siła, kieruje jego uwagę na doznania płynące ze zmysłu dotyku (Można stworzyć jeden woreczek z mieszanym wypełnieniem lub kilka różnych).

3. Zakończenie:

  • Bańkowy relaks – Uczeń siada wygodnie lub jeśli jest taka możliwość, kładzie się na plecach. Zachowując rozluźnioną, ale nieruchomą pozycję, śledzi wzrokiem lot baniek mydlanych wydmuchiwanych przez nauczyciela.
  • Omówienie i podsumowanie zajęć (karta podsumowania w załączniku nr 1).

Pobierz załączniki:

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3

Załącznik 4

Tekst o stresie (załącznik nr 3) powstał z pomocą sztucznej inteligencji.

Konspekt zawiera elementy graficzne stworzone w narzędziu Canva.


Autor: Magdalena Gawlak – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz