Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 17 kwietnia 2021 roku.

Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej dla ucznia objętego kształceniem specjalnym z uwagi na autyzm, I etap edukacyjny, 60 minut
Temat: Uważnie słucham – usprawnianie percepcji słuchowej
Cele ogólne:
- usprawnianie percepcji słuchowej
- poszerzanie zasobu doświadczeń sensorycznych i poznawczych
- doskonalenie technik szkolnych
Cele terapeutyczne:
- doskonalenie uwagi i pamięci słuchowej
- usprawnianie słuchu fonemowego
- kształtowanie poczucia rytmu
- rozwijanie myślenia logicznego
- doskonalenie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej
- doskonalenie spostrzegawczości
- rozwijanie umiejętności naśladowczych
- wydłużanie koncentracji i uwagi
- doskonalenie precyzji ruchów dłoni
Forma pracy:
indywidualna
Metody i techniki:
- elementy muzykoterapii
- metoda praktycznego działania
- pokaz
- metoda słowna
Środki dydaktyczne:
karty pracy, płyta CD ćwiczenia słuchowe Kto posłucha, ten usłyszy, płyta CD zajęcia muzyczne dla najmłodszych Tuptaj starszaku, grzechotki akustyczne, tabliczki z graficznym przedstawieniem podstawowych emocji, instrumenty muzyczne, terapeutyczny program komputerowy
Przebieg zajęć:
- Powitanie. Przedstawienie planu zajęć.
- Rysowanie dużych leniwych ósemek.
- Określanie swojego samopoczucia za pomocą tabliczek z graficznym przedstawieniem emocji.
- Ćwiczenie percepcji słuchowej „Kto posłucha, ten usłyszy” – kolorowanie przedmiotów według wysłuchanej sekwencji.
- Ćwiczenie percepcji słuchowej „Kto posłucha, ten usłyszy” – wysłuchiwanie sekwencji wyrazów i określanie, który nie pasuje do zbioru, oznaczanie wybranej odpowiedzi.
- Zabawa ruchowa „Tuptaj starszaku” – „Zrób trzy kroki”. Zabawa doskonali umiejętność wysłuchiwania i szybkiego reagowania na polecenia słowne oraz przeliczania. Każdą wymienioną w zabawie czynność dziecko wykonuje określoną liczbę razy.
- Ćwiczenie percepcji słuchowej „Kto posłucha, ten usłyszy” – dokończenie rymowanki i oznaczanie właściwej odpowiedzi.
- Odgrywanie rytmów przy pomocy instrumentów.
- Zabawa w wykonywanie poleceń np. podejdź do okna, otwórz szafkę i schowaj grę.
- Łączenie w pary grzechotek akustycznych.
- Praca z terapeutyczną aplikacją komputerową – AFAST. Wykonanie zadania: „Rozumienie wypowiedzi”. Dziecko wysłuchuje zdanie i określa czy to pytanie, stwierdzenie, rozkaz itp.
- Ćwiczenia oddechowe – relaksacja. Dziecko stoi, biorąc wdech, unosi powoli ręce jak najwyżej do góry i „odrywa” pięty od podłogi. Robiąc wydech, opuszcza powoli ręce i staje na całych stopach (kilka powtórzeń). Ćwiczenie może być wykonane przy spokojnej muzyce.
- Podsumowanie. Dziecko określa, które ćwiczenie podobało mu się najbardziej, a które najmniej. Nauczyciel dokonuje słownej oceny pracy dziecka na zajęciach. Podziękowanie za wspólną pracę.
- Pożegnanie.
Bibliografia:
- Miłosz Konarski, Tuptaj, starszaku. Zajęcia muzyczne dla starszych grup przedszkolnych, Bliżej przedszkola
- Małgorzata Barańska, Magdalena Hinz, Kto posłucha, ten usłyszy. Ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową dla najmłodszych uczniów, Wydawnictwo Harmonia
- AFAST, darmowa aplikacja terapeutyczna: https://afast.pl/
Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej opracowała: Iwona Łuczak – Czytelniczka Portalu