Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dziecka z autyzmem

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 25 maja 2020 roku.

Metryczka

Nauczyciel:

Aneta Sadowska-Chorążak

Stopień awansu zawodowego:

nauczyciel kontraktowy

Temat: Trening Umiejętności Społecznych

Klasa – I

Data:

27.02.2020 r.

Cele ogólne:

  • eliminowanie deficytów i dysfunkcji w porozumiewaniu się – zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych
  • rozwijanie kompetencji społecznych – nauka wykonywania prostych poleceń
  • ograniczanie stereotypowych zachowań, zainteresowań, działań
  • kształtowanie umiejętności logicznego myślenia

Cele szczegółowe – dziecko:

  • rozumie i potrafi wykonać zaplanowane zadania
  • potrafi działać wg określonego planu
  • potrafi ułożyć historyjkę obrazkową według kolejności zdarzeń i opowiedzieć ją
  • przynosi i odnosi przedmioty, o które prosi nauczyciel
  • wita się z wyznaczoną przez nauczyciela osobą

Metody i sposoby realizacji celów:

  • słowna
  • praktycznego działania
  • elementy metody behawioralnej
  • indywidualna
  • elementy integracji sensorycznej

Praktyczne wskazówki

Nauczyciel do pracy z dzieckiem wykorzystuje: obrazki przedstawiające poszczególne czynności, tabliczkę motywacyjną, historyjkę obrazkową.

Przebieg lekcji:

  • przywitanie ucznia, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery, pamiętając o nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego
  • zabawa piłką „kozłowanie” (kierowanie manualne)
  • ćwiczenia naśladowanie – „zrób to, co ja”
  • ułożenie historyjki obrazkowej zgodnie w kolejności
  • odpowiadanie całym zdaniem na pytanie nauczyciela
  • przyniesienie przez ucznia swojej garderoby wierzchniej
  • pożegnanie ucznia przez podanie ręki i powiedzenie „do widzenia”, pamiętając o nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu wzrokowego

Autor: Aneta Sadowska-Chorążak – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz