Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 25 kwietnia 2016 roku.
Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla ucznia z funkcjonowaniem intelektualnym poniżej przeciętnej
Temat: Usprawnianie funkcji analizatora wzrokowego w zakresie syntezy i analizy
Cele rewalidacyjne:
- usprawnianie funkcji wzrokowych w zakresie : spostrzegania, syntezy i analizy wzrokowej
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej
- ćwiczenie orientacji kierunkowej
- doskonalenie koncentracji uwagi
- rozwijanie logicznego myślenia
- wdrażanie poprawnych form wypowiadania się
- wzbogacanie słownictwa czynnego
- ćwiczenie techniki czytania
- wzmacnianie wiary we własne możliwości
Cele operacyjne
- potrafi skupić uwagę nad wykonywanym zadaniem
- doskonali spostrzegawczość, koncentrację, pamięć wzrokową
- układa z wyrazu podstawowego jak najwięcej nowych wyrazów
- dokonuje analizy literowej
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową zgodnie z kolejnością wydarzeń, nadaje tytuł historyjce obrazkowej;
- potrafi przeczytać podzielony wcześniej tekst
Metody: słowne, pokazu , elem. kinezjologii edukacyjnej, , praktycznego działania
Forma: indywidualna
Czas trwania: 60 min
Pomoce dydaktyczne: karta pracy, tablica, mazak, papier, historyjka obrazkowa , tekst literacki „Wyprawa na grzyby”
L.P. | Rodzaj ćwiczenia | Przebieg | Pomoce | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Gimnastyka mózgu „Leniwe ósemki”- ćwiczenia rozmachowe mięśni rąk | Kreślenie płynnym ruchem „leniwych ósemek” (kciukiem najpierw jednej ręki, potem drugiej, obiema splecionymi rękami, w powietrzu, na tablicy- mazakiem lub kredą | tablica, mazak | Wspomaganie aktywności organizmu. Aktywizacja prawej i lewej półkuli mózgowej. Usprawnienie uczenia się. |
2 | Wyszukiwanie różnic między obrazkami | Uczeń otrzymuje z pozoru dwa identyczne obrazki. Zadaniem jego jest odszukanie różnic między nimi | obrazki | Ćwiczenie usprawniające spostrzeganie Wzrokowe na materiale konkretnym |
3 | Uderz w stół gdy usłyszysz liczbę 37 | Nauczyciel odczytuje ciąg liczb jedna po drugiej .Zadaniem ucznia jest uderzenie w stół gdy usłyszy liczbę 37 | -------------- | Ćwiczenie usprawniające koncentrację uwagi i spostrzegania słuchowego |
4 | Mix literowy | Zadaniem ucznia jest tak poprzestawiać podane litery, by powstała z nich nazwa zwierzęcia. Nazwy zapisuje obok rozsypanki na karcie pracy | karta pracy | Ćwiczenia spostrzeganie wzrokowego oraz analizy i syntezy |
5 | LOKOMOTYWA | Z wyrazu podstawowego LOKOMOTYWA uczeń układa jak najwięcej nowych wyrazów. | karta pracy | Doskonalenie percepcji wzrokowej, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie logicznego myślenia |
6 | „Wyprawa na grzyby” | Zadanie polega na przeczytaniu poniższego tekstu i prawidłowe podzielenie go pionową kreską na wyrazy. | karta –ciąg wyrazów | Doskonalenie analizy i spostrzegania wzrokowego wzbogacanie słownictwa |
7 | Historyjka obrazkowa | Układanie historyjki obrazkowej z godnie z kolejnością wydarzeń. Nadawanie tytułu poszczególnym obrazkom. | historyjka obrazkowa | Usprawnianie percepcji wzrokowej. Ćwiczenia orientacji wzrokowej, wzbogacanie słownictwa |
Autor: Katarzyna Muś