Zabawy i ćwiczenia z Mikołajem usprawniające procesy poznawcze – scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 29 listopada 2024 roku.

Temat: Zabawy i ćwiczenia z Mikołajem usprawniające procesy poznawcze

Cele:

  • rozwijanie uwagi słuchowej i percepcji dotykowej, integracji sensorycznej,
  • rozwijanie myślenia słownego i logicznego,
  • rozwijanie orientacji w przestrzeni i działania zgodnie z instrukcją.

Metody:

  • aktywizujące – samodzielnej działalności dziecka
  • czynnościowe – zadań stawianych dziecku do wykonania, ćwiczeń ruchowych, słuchowych i poznawczych
  • słowne – zagadki, instrukcja

Formy pracy:

indywidualna

Środki dydaktyczne:

obręcze, wizytówki z imionami, worek z umieszczonymi w środku zabawkami, przedmioty codziennego użytku dostępne w sali, dzwonek, przepaska na oczy, szablon worka (załącznik), kredki, pieczątki, figury geometryczne lub nożyczki, klej, gazetki z supermarketów

Proponowany przebieg zajęć:

1. Zabawa na początek – Rozgrzewka z Mikołajem

Prowadzący zaprasza dziecko do wykonania ćwiczeń sensomotorycznych nawiązujących do tematyki mikołajkowej:

  • stawiamy ciężkie kroki w butach Mikołaja,
  • zarzucamy ciężki worek na plecy,
  • przeciskamy się przez komin,
  • skradamy się i układamy paczki.

2. Ćwiczenie na skupienie uwagi

Prowadzący zasłania dziecku oczy przepaską i porusza się po sali, potrząsając dzwoneczkiem. Zadaniem dziecka jest odszukanie prowadzącego za pomocą zmysłu słuchu.

3. Ćwiczenie percepcji dotykowej

Prowadzący wręcza dziecku worek z umieszczonymi w środku zabawkami, np. samochód, piłka, miś, klocki. Zadaniem dziecka jest rozpoznać przedmioty za pomocą dotyku.

4. Śladami Mikołaja

Prowadzący rozkłada na podłodze szesnaście obręczy (cztery sztuki w czterech rzędach). Pod czterema obręczami układa odwrócone etykietki z imionami dzieci, napisanymi kolorami odpowiadającymi kolorom zabawek użytych w poprzednim ćwiczeniu. Następnie udziela dziecku instrukcji, w jaki sposób dotrzeć do wizytówki, np. dwa do przodu, jeden w lewo, jeden do tyłu. Dziecko odsłania kolejne wizytówki i dopasowuje je do zabawek.

5. Pomocnicy Mikołaja

Prowadzący zaprasza dziecko do zostania pomocnikiem Świętego Mikołaja i spakowania jego worka. W tym celu na zmianę z dzieckiem układa definicję przedmiotu, tworząc zagadkę, np.:

  • włóż do worka czerwoną, okrągłą, do zabawy,
  • niebieskie, szybkie, do jeżdżenia,
  • plastikowy, do picia,
  • prostokątna, do czytania.

6. Mój wymarzony prezent

Prowadzący wręcza dziecku szablon worka z propozycją, aby umieściło w środku swój wymarzony prezent. W tym celu można wykorzystać jedną z technik, np.:

  • rysowanie,
  • wyklejanie, np. wycinkami z gazetki reklamowej,
  • układanie z figur geometrycznych,
  • stemplowanie pieczątkami.

7. Zabawa na zakończenie – relaks z Mikołajem

Prowadzący zaprasza dziecko do relaksującej gimnastyki z Mikołajem:

  • wyciąganie ramion w górę ze stawaniem na palcach,
  • powolny skłon,
  • odpoczynek na dywanie.

Bibliografia:

A. Franczyk, K. Krajewska, Zabawy i ćwiczenia na cały rok. Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2019

W. Żaba-Żabińska, Owocna edukacja. Wspomaganie rozwoju dzieci, Wydawnictwo MAC, Kielce 2022

Własne pomysły i doświadczenia

Pobierz szablon worka

Zabawy i ćwiczenia z Mikołajem – scenariusz opracowała: Urszula Wesół – pedagog specjalny

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz