Konspekt zajęć rewalidacyjnych z surdopedagogiem

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 4 czerwca 2020 roku.

Czas trwania zajęć:

60 min.

Rozpoznanie (diagnoza):

uczniowie słabosłyszący

Cele:

1. Cel ogólny:

Rozwijanie zdolności słuchowych, językowych oraz artykulacyjnych.

2. Cele szczegółowe:
  • usprawnianie aparatu oddechowego – wydłużanie fazy wydechowej, zsynchronizowanie pauz oddechowych z treścią wypowiedzi;
  • ćwiczenia umiejętności fonacji samogłosek w różnym tempie i rytmie;
  • umiejętność odtwarzania zaprezentowanej modulacji głosowej w zależności od intonacji, tempa i natężenia;
  • usprawnianie aparatu artykulacyjnego, likwidowanie napięcia mięśniowego aparatu mowy;
  • usprawnianie funkcji słuchowych (rozwijanie uwagi i pamięci słuchowej, rozwijanie słuchu fonematycznego);
  • usprawnianie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej;
  • usprawnianie funkcji wzrokowych jako zdolności kompensacyjnych dla niepełnosprawnego narządu słuchu;
  • ćwiczenia umiejętności językowych (rozwijanie mowy dialogowej, wzbogacanie słownika czynnego i biernego);
  • ćwiczenia ogólnorozwojowe (w tym usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych i pamięciowych zaangażowanych w procesie uczenia się).

Metody pracy:

  • słuchowa;
  • werbalna;
  • wzrokowo-wizualna;
  • współdziałania (naprzemienność ról);
  • aktywizująca.

Zastosowane pomoce dydaktyczne:

  • gra dydaktyczna „Nos w nos” (Wydawnictwo GRANNA);
  • kolorowe wiatraczki, świeca zapachowa + zapałki, woda + kubek plastikowy + plastikowa rurka, kolorowe piórka, kawałki bibułki, bańki mydlane, kolorowe balony;
  • ćwiczenia oddechowe (załącznik nr 1);
  • I. Mańkowska, M. Rożyńska, ALFABET SENSORYCZNY. Wielozmysłowe uczenie liter (Wydawnictwo OPERON);
  • prof. dr hab. Jagoda Cieszyńska, Gesty wizualizacyjne – techniki ułatwiające artykulację głosek;
  • Iwona Michalak-Widera, „ZACZYNAM MÓWIĆ” (książka);
  • bajka logopedyczna „OSIOŁEK” (załącznik nr 3);
  • książeczka dźwiękowa „Odgłosy zwierząt. MIESZKAŃCY LASU”;
  • instrumenty perkusyjne, kolorowe nakrętki, karta pracy (wystukiwanie rytmów);
  • karty pracy – B. Kołodziej, B. Pagacz, Ćwiczenia i zabawy słuchu fonematycznego na materiale literowym;
  • A. Bala, gra dydaktyczna z serii „Symultaniczne i sekwencyjne strategie uczenia się”, „CZARNE CZY BIAŁE” (Agnieszka Bala, Wydawnictwo Arson).

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów.

2. Ćwiczenia oddechowe:

  • gra dydaktyczna „Nos w nos” (Wydawnictwo GRANNA) – rozpoznawanie zapachów;
  • „gimnastyka + oddech” = wdech (ręce do góry) – wydech (ręce na dół);
  • dmuchanie na wiatraczek;
  • „tańczący płomyczek” – dmuchanie na płomień świecy w odległości niepozwalającej zdmuchnąć płomyka, lecz wyginać go pod wpływem dmuchania;
  • „gotowanie wody” – dmuchanie przez rurkę do wody, aby tworzyły się pęcherzyki powietrza;
  • zdmuchiwanie lekkiego przedmiotu z ręki, np. kolorowe piórka (załącznik nr 1 – ćwiczenia oddechowe);
  • dmuchanie na przyklejoną do czubka języka bibułkę (załącznik nr 1 – ćwiczenia oddechowe);
  • wydmuchiwanie baniek mydlanych (najpierw jedna ogromna bańka, a następnie dużo małych baniek wydmuchanych na jednym wydechu);
  • nadmuchiwanie balonów.

3. Ćwiczenia fonacyjne:

  • powtarzanie samogłosek połączone z „pisaniem” liter – pomoc dydaktyczna: „ALFABET SENSORYCZNY. Wielozmysłowe uczenie liter”;
  • powtarzanie samogłosek + gesty wizualizacyjne (wg prof. Jagody Cieszyńskiej, załącznik nr 2);
  • fonacja samogłosek w różnym tempie i rytmie + odtwarzanie zaprezentowanej modulacji głosowej w zależności od intonacji, tempa i natężenia – Iwona Michalak-Widera, „ZACZYNAM MÓWIĆ”.

4. Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny – bajka logopedyczna „OSIOŁEK”.

Siadamy przed lustrem i zapraszamy dziecko do wysłuchania bajki o „Osiołku”. W trakcie bajki wykonujemy z dzieckiem ćwiczenia warg, języka, żuchwy, policzków, podniebienia miękkiego przed lustrem.

„Osiołek”

Na polanie bardzo smacznie spał sobie osiołek (chrapanie). Gdy nastał ranek, osiołek zbudził się i bardzo szeroko otworzył swoją buzię, głośno ziewał (ziewamy).

– Nagle poczuł się głodny, nabrał więc dużo trawki do pyska (otwieranie i zamykanie ust) i dokładnie zaczął ją jeść (żujemy). W pysku miał dużo trawy (nadymamy policzki).

– Po swoim śniadaniu osiołek oblizuje ząbki, żeby były czyste – każdy ząbek po kolei (przesuwamy językiem po zębach).

– Trawka przykleiła się osiołkowi do podniebienia, trzeba ja oderwać (przesuwamy językiem po podniebieniu).

– Osiołek po jedzeniu biega po polance (kląskanie), język osiołka dotyka noska (język unosimy do góry), język osiołka dotyka do brody (język wyciągamy na brodę, buzia szeroko otwarta).

– Zmęczony osiołek pije wodę ze strumyka (język zwijamy w rurkę), a potem oblizuje pysk (oblizujemy usta dookoła) i parska (parskanie).

– Przed nocnym spaniem osiołek dokładnie myje każdy ząbek (język dotyka do każdego ząbka na górze i na dole) i policzki (językiem przesuwamy po wewnętrznej stronie policzków).

5. Ćwiczenia funkcji słuchowych (w tym ćwiczenia pamięci słuchowej):

  • rozpoznawanie odgłosów prawdziwych zwierząt leśnych – książeczka dźwiękowa „Odgłosy zwierząt. MIESZKAŃCY LASU”;
  • zabawa „Co grało?” – rozpoznawanie z zamkniętymi oczami odgłosów różnych instrumentów perkusyjnych, a następnie podawanie nazw tych instrumentów w określonej kolejności (ćw. pamięci słuchowej);
  • odtwarzanie/wystukiwanie na pałeczkach rytmu ułożonego z kolorowych nakrętek + karta pracy (ZADANIE DOMOWE);
  • karty pracy – Ćwiczenia i zabawy słuchu fonematycznego na materiale literowym.

6. Ćwiczenia ogólnorozwojowe (ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń usprawniających percepcję wzrokową):

  • gra dydaktyczna „CZARNE CZY BIAŁE” (Agnieszka Bala, Wydawnictwo Arson).

7. Podziękowanie za współpracę (komentarz słowny + nagroda – guma rozpuszczalna). Pożegnanie wszystkich uczestników zajęć.

Pobierz konspekt z załącznikami

Bibliografia:
  • I. Mańkowska, M. Rożyńska, ALFABET SENSORYCZNY. Wielozmysłowe uczenie liter (Wydawnictwo OPERON);
  • prof. dr hab. Jagoda Cieszyńska, Gesty wizualizacyjne – techniki ułatwiające artykulację głosek;
  • Iwona Michalak-Widera, „ZACZYNAM MÓWIĆ” (książka);
  • książeczka dźwiękowa „Odgłosy zwierząt. MIESZKAŃCY LASU”;
  • karty pracy – B. Kołodziej, B. Pagacz, Ćwiczenia i zabawy słuchu fonematycznego na materiale literowym;
  • A. Bala, gra dydaktyczna z serii „Symultaniczne i sekwencyjne strategie uczenia się”, „CZARNE CZY BIAŁE” (Agnieszka Bala, Wydawnictwo Arson).

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z surdopedagogiem opracowała: Barbara Wiktorska – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz