„Cyrkowy Zawrót Głowy” – scenariusz imprezy

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 24 stycznia 2017 roku.

Scenariusz imprezy z okazji Dnia Babci i Dziadka może być wykorzystany zarówno w przedszkolu, jak i w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami, kiedy typowa akademia jest trudna do przeprowadzenia. Poniższe zabawy zacieśniają więzy rodzinne i gwarantują dobrą, wspólną zabawę, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie. Scenariusz można także wykorzystać w przypadku innych imprez integracyjnych.

Wystrój sali

Podwieszona chusta animacyjna, tworząca namiot cyrkowy. Krzesła ustawione dookoła tworzące arenę. Oprócz tego rozwieszone balony i serpentyny. Osoby prowadzące przebrane za klauny.

Przebieg imprezy

  1. Powitanie wszystkich uczestników. Zaproszenie do wspólnej zabawy.
  2. Prowadzący zapraszają do poszczególnych zabaw po dwie pary (dziecko + babcię lub dziadka).

Skaczące lwy
Rekwizyty: dwa hula-hop obwiązane czerwoną i pomarańczową krepą, dwie maskotki lwów.
Przebieg: Prowadzący trzymają hula-hop, dziecko i babcia/dziadek stają po obu stronach naprzeciw siebie i rzucają do siebie kilka razy maskotki lwy przez hula-hop tak, aby nie dotknęły brzegów koła.

Nakarm słonia
Rekwizyty: na dużym sztywnym brystolu lub kartonie narysowany jest słoń, w miejscu trąby wycięty jest otwór, kilka różnych owoców (np. banan, jabłko, cytryna, brzoskwinia).
Przebieg: Dziadek/Babcia staje za kartonem z narysowanym słoniem i przez otwór wkłada rękę tworząc trąbę słonia. Dziecko podaje „trąbie” owoce, a dziadek/babcia musi zgadnąć jaki to owoc.

Akrobaci na linie
Rekwizyty: długi pasek z kartonu o szerokości ok. 30 cm, który będzie „liną”.
Przebieg: Dziadek/Babcia stają na jednym końcu liny, wnuczek na drugim końcu. Zabawa polega na minięciu się obu osób na linie, tak aby nie wykroczyć po za nią.

Połykacze ognia
Rekwizyty: sztuczne ognie.
Babcia/Dziadek i Wnuczek trzymają sztuczne ognie i kreślą nimi prezentowane przez jednego z klaunów wzory (np. figury geometryczne, lub litery składające się na słowo „cyrk”).

Orkiestra cyrkowa
Rekwizyty: płyta z muzyką cyrkową.
Przebieg: Klaun zaprasza osoby, które nie brały udziału w poprzednich zadaniach, aby stworzyły one orkiestrę cyrkową. Wszyscy ustawiają się „gęsiego” za klaunem, który kolejno naśladuje granie na różnych instrumentach (trąbka, bębny itp.). „Orkiestra” pokazuje to, co klaun i maszerują dookoła „areny”.

Kapelusz pełen skarbów
Rekwizyty: duży cylinder, lub kapelusz wykonany z kartonu, drobne upominki dla uczestników zabawy, chusteczka.
Przebieg: Klaun stawia cylinder przykryty chusteczką na środku areny, prosi wszystkie osoby o zamknięcie oczu, machnięcie ręką i powiedzenie zaklęcia. Następnie odkrywa magiczny kapelusz i częstuje wszystkich uczestników.

Klauny dziękują za wspólną zabawę i zapraszają na poczęstunek.

 

Autor: Julia Wawrzyniak-Soból 

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz