Kontrakt między nauczycielem kontraktowym a opiekunem stażu

Opublikowano: 23 września 2017 roku.

Nauczyciel stażysta –
Opiekun stażu –
Okres trwania stażu –
Nazwa szkoły –
Data zawarcia kontraktu –

Kontrakt określa zakres obowiązków stron oraz zasady współpracy między nauczycielem stażystą, a jego opiekunem stażu. Celem tej współpracy jest wszechstronne współdziałanie w zakresie realizacji Planu Rozwoju Zawodowego przez nauczyciela stażystę.

Obowiązki nauczyciela stażysty

1. Zapoznanie się z procedurami awansu zawodowego.
  2. Opracowanie Plan Rozwoju Zawodowego.
  3. Realizowanie wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego oraz zadań określonych w Planie Rozwoju Zawodowego.
  4. Uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu (wg ustalonego harmonogramu) oraz przez innych nauczycieli.
  5. Prowadzenie zajęć w obecności opiekuna stażu (zgodnie z ustalonym harmonogramem).
  6. Uczestnictwo w spotkaniach i konsultacjach z opiekunem stażu.
  7. Dokumentowanie realizacji Planu Rozwoju Zawodowego.

Obowiązki opiekuna stażu

1. Zapoznanie stażysty z procedurą uzyskania awansu zawodowego.
  2. Pomoc w opracowaniu Planu Rozwoju Zawodowego.
  3. Wsparcie w realizacji zadań zawartych w Planie Rozwoju Zawodowego stażysty.
  4. Dzielenie się swoim doświadczeniem zawodowym ze stażystą, pomoc w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych.
  5. Prowadzenie zajęć w obecności nauczyciela stażysty (wg ustalonego wcześniej harmonogramu)
  6. Pomoc w sporządzeniu sprawozdania z przebiegu stażu.
  7. Przygotowanie projektu oceny dorobku nauczyciela kontraktowego.

Zasady współpracy

1. Nauczyciel opiekun i nauczyciel stażysta są równoprawnymi partnerami.
  2. Spotkania konsultacyjne odbywać się będą regularnie, w ustalonych wcześniej terminach oraz na bieżąco w razie potrzeb.
  3. Za przebieg i organizację stażu odpowiedzialny jest nauczyciel kontraktowy, natomiast opiekun stażu jest osobą wspomagającą.
  4. Kontrakt obowiązuje obie strony, może ulec modyfikacji za zgodą stron.

Opiekun stażu                                                                                   Nauczyciel kontraktowy

Opracowanie: Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli