Konspekt zajęć prowadzonych Metodą Ośrodków Pracy – „Zwiastuny wiosny”

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 29 maja 2018 roku.

Klasa: II

Prowadzący: Aleksandra Bednarz

Temat ośrodka okresowego: Wiosna.

Temat ośrodka tygodniowego: Wiosna w ogrodzie.

Temat ośrodka dziennego: Zwiastuny wiosny.

Cele ogólne:

  • stworzenie dogodnych warunków pracy
  • stworzenie miłej i pogodnej atmosfery pracy
  • poznanie zwiastunów wiosny

Cele szczegółowe

Uczeń:

  • nazywa zwiastuny wiosny
  • rozpoznaje rośliny na zdjęciach
  • posługuje się nazwami dni tygodnia, miesięcy i pór roku
  • zachowuje bezpieczeństwo podczas wyjścia na spacer
  • estetycznie wykonuje prace plastyczną
  • dobiera odpowiednie kolory do wykonania pracy plastycznej
  • ustala datę i stan pogody

Cele terapeutyczne:

  • doskonalenie sprawności motorycznej i manualnej
  • usprawnianie motoryki dużej

Metody: Ośrodków Pracy

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: fotografie, emblematy do kalendarza pogody, ilustracje z podpisami, płyta CD z podkładami, materiały plastyczne, kontury kwiatów

Przebieg zajęć

  1. Zajęcia wstępne.
    1. Powitanie dzieci. Piosenka „Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas …”
    2. Zabawa „Ludzie do ludzi”: Witamy się kciukami, prawymi kolanami, lewymi łokciami …
    3. Sprawdzenie obecności i zaznaczenie jej na liście obecności.
    4. Ustalanie daty i stanu pogody. Omówienie stanu pogody, zaznaczenie jej w zeszycie i na planszy.
    5. Śpiewanie piosenki „Maszeruje wiosna” oraz „Pada deszczyk” z pokazywaniem.

„Maszeruje wiosna”

Tam daleko gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna.
Ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.
Ref.
Maszeruje wiosna
a ptaki wokoło
lecą i świergoczą
głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku
trzyma kwiat gdy go
w górę wznosi
zielenieje świat !

Nosi wiosna dżinsową
kurteczkę, na ramieniu
pewnie żuje gume i robi
balony a z nich każdy jest zielony.

Wiosno, wiosno
nie zapomnij o nas
każda trawka chce
być już zielona.
gdybyś zapomniała inną
drogą poszła
zima by została mroźna.

 „Pada deszczyk”

 Pada deszczyk, pada deszczyk,

Wieje, wieje wiatr,

Pada deszczyk, pada deszczyk,

Wieje, wieje wiatr.

Błyskawica grzmot, grzot,

Błyskawica grzmot, grzmot,

A na niebie kolorowa tęcza.

F. Zabawy paluszkowe. Zabawa w „Zgadnij, czyj to głos”.

G. Wskazanie tematu zajęć – rozmowa na temat wiosny i jej zwiastunów.

H. Omówienie organizacji zajęć. Ustalanie pracy dyżurnych.

  1. Praca poznawcza – obserwacja, kojarzenie.
    1. Nauczyciel prezentuje uczniom fotografie zwiastunów wiosny na dużym formacie (przylaszczka, zawilec, przebiśniegi, bazie, krokusy, bocian).
    2. Nauczyciel pyta, czy uczniowie znają podane zwiastuny wiosny. Uczniowie próbują je nazywać.
    3. Nauczyciel pyta, które zwiastuny najbardziej się dzieciom podobają, czy znają jeszcze inne.
    4. Nauczyciel pomaga uczniom opisywać zwiastuny z ilustracji.
    5. Uczniowie dopasowują podpisy do fotografii: krokusy, bazie, przylaszczka, zawilec, przebiśniegi, bocian.
    6. Nauczyciel w ramach powtórzenia nazw pyta, co uczniom kojarzy się z wiosną.
    7. Wyjście na spacer, poszukiwanie i obserwacja zwiastunów wiosny.
  2. Ekspresja.

A. Plastyczna: wykonywanie pracy plastycznej za pomocą wydzieranki z papieru kolorowego. Tematem pracy są zwiastuny wiosny. Wydzieranym papierem uczniowie wypełniają kontury kwiatów.

B. Muzyczna: poznanie piosenki „Bociany już przyleciały” – śpiew i zabawy przy muzyce. Słuchanie muzyki.

C. Werbalna: czytanie bajki relaksacyjnej.

D. Porządkowanie miejsca pracy.

4. Ocena pracy uczniów. Urządzenie wystawy.

5. Podsumowanie dnia.

6. Przypomnienie nazw zwiastunów wiosny poznanych na zajęciach.

7. Ocena zachowania uczniów.

8. Pożegnanie.

 

Autor: Aleksandra Bednarz

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz