Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 8 listopada 2017 roku.
Scenariusz zajęć z okazji Dnia Pluszowego Misia przeznaczony dla dzieci z autyzmem, zaburzeniami sensorycznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.
Scenariusz został opracowany dla dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego Sowa w Inowrocławiu.
-
Cele ogólne:
a) umożliwienie przeżywania dzieciom uroczystości przedszkolnych,
b) aktywne uczestnictwo dzieci w dniu obchodów Święta Pluszowego Misia,
c) nabywanie umiejętności pracy w grupie,
d) kształtowanie umiejętności słuchania,
e) tworzenie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery podczas zajęć przedszkolnych,
f) wyrabianie w dzieciach poczucia estetyki wykonywanych prac plastycznych,
g) rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, wzrokowych, słuchowych i dotykowych.
2. Cele szczegółowe:
a) przybliżenie dzieciom historii powstania pluszowego misia,
b) poznawanie świata przyrody na przykładzie niedźwiedzia brunatnego i polarnego,
c) wdrażanie dzieci do poszanowania zabawek,
d) zapoznanie dzieci z techniką wyklejania oraz fakturą materiału,
e) rozbudzanie ciekawości dzieci muzyką o misiach.
3. Pomoce dydaktyczne:
a) laminowane obrazki niedźwiedzia polarnego oraz brunatnego,
b) pluszowe misie każdego dziecka – dzieci przynoszą swojego ulubionego misia,
c) płyta CD z piosenkami o misiach: „Jadą, jadą misie”, „Miś Uszatek” i „Misio mniam, mniam”, „Stary Niedźwiedź”,
d) magnetofon,
e) wierszyk pt: „Naprawiamy Misia” autorstwa Cz. Janczewskiego,
f) bristol z konturem misia do wspólnego wyklejenia materiałem tkaninowym (klej magic, futerko, bristol),
g) sylweta misia laminowana w kolorze z elementami do uzupełnienia – uszy misia, oczy, nos.
4. Formy pracy:
a) praca zespołowa,
b) praca grupowa.
5. Przebieg zajęć: praca zespołowa
a) Poranny krąg – Sprawdzenie obecności. Zabawa integracyjna „Wszyscy są, witam Was! Zaczynamy, już czas. Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy! Przywitanie gości, czyli pluszowych misiów dzieci, jako specjalnych gości z okazji Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko pokazuje swojego misia i próbuje coś o nim powiedzieć. Porównanie misia: największy, najmniejszy, najgrubszy, najchudszy, najbardziej puszysty najbardziej kolorowy.
b) Przedstawienie dzieciom historii pluszowego misia.
c) Parada misiów. Dzieci zgodnie z ruchem wskazówek zegara przekazują swoje misia do obejrzenia innym dzieciom. W tle brzmi piosenka „Jadą, jadą misie…”
d) Wspólna zabawa „Stary niedźwiedź”.
e) Wyklejenie sylwety misia materiałem tkaninowym.
6. Przebieg zajęć: praca grupowa w ramach zajęć dydaktycznych
a) Słuchanie piosenki „Miś uszatek”, utrwalanie wiadomości o umiejscowieniu oka, ucha, nosa, ust na misiach dzieci.
b) Odczytanie wiersza pt: „ Kto misiowi urwał ucho”
„Kto misiowi urwał ucho?
No kto? – pytam.
Cicho, głucho…
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił, urwał ucho? – Nie przeprosił.
Igła, nitka, rączek para.
Naprawimy szkodę zaraz!
O, już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba!
c) Dopasowywanie elementów misia do brakujących części,: ucho, nos, oczy.
d) Zaprezentowanie i krótkie omówienie niedźwiedzia polarnego i brunatnego z użyciem obrazków.
e) Pożegnanie misiów i wysłuchanie piosenki „Misio mniam mniam” podczas tańców z misiem. Złożenie misiom życzeń z okazji ich święta.
Opracowanie: mgr Agata Wysocka
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli